Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Jihokorejský ústavní soud sesadil prezidentku Pak Kun-hje. Její příznivci se následně střetli s policií. Při demonstracích zemřeli dva lidé. Lídři EU budou mluvit o další budoucnosti společenství a ruský prezident Vladimir Putin se sejde se svým tureckým protějškem. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Soud sesadil jihokorejskou prezidentku

Jihokorejský ústavní soud zbavil moci prezidentku Pak Kun-hje. Tu už v prosinci parlament kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal. Sesazenou hlavu státu přišli před soud podpořit její příznivci, kteří se po vynesení rozsudku střetli s policií. Při demonstracích podle policie zemřeli dva lidé. Jihokorejské ministerstvo obrany vyhlásilo armádě pohotovost kvůli možným provokacím ze strany KLDR. Pak Kun-hje se stala vůbec první jihokorejskou demokraticky zvolenou hlavou státu, která byla zbavena funkce. Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

Lídři EU budou mluvit o budoucnosti

Hlavy států a předsedy vlád 27 zemí čeká na neformálním setkání v Bruselu debata o budoucnosti Evropské unie. Hlavním tématem bude příprava další schůzky, na které si 25. března v Římě připomenou 60 let od podpisu Římských smluv, jednoho ze základních stavebních kamenů evropské integrace. Tam chce EU demonstrovat jasné odhodlání pokračovat v počtu 27 členských států a vytyčit další cestu integrace.

Putin bude s Erdoganem jednat o Sýrii

Prezidenti Ruska a Turecka se sejdou v Kremlu. Jednat mají o konfliktu v Sýrii i o normalizaci vzájemných vztahů. Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan se pokusí posílit spolupráci obou zemí po krizové pauze zaviněné sestřelením ruského bojového letadla na turecko-syrských hranicích v roce 2015. Oba státníci mají jednat i o citlivé otázce kurdských milicí v Sýrii, na kterou mají odlišný pohled. Zatímco Turecko Kurdy považuje za teroristy, Rusko chce jejich zástupce zapojit do rozhovorů o syrském urovnání.