Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Prezident Donald Trump podle informací amerických médií zmocnil CIA k bezpilotním náletům na podezřelé z terorismu. Podle některých by takový krok mohl způsobit nárůst stávajícího napětí mezi americkou armádou a tajnými službami. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Trump proti teroru

Podle informací amerického listu The Wall Street Journal vydal prezident Donald Trump tajné službě CIA povolení k bezpilotním náletům na podezřelé z terorismu. Trumpův předchůdce Obama v tomto směru pravomoci tajných služeb omezil. Deník takové nařízení označil za jasný odklon od dosavadního přístupu v duchu spolupráce. Obama jako standard určil postup, kdy CIA využívala své bezpilotní letouny a další zpravodajské zdroje k určení místa pobytu radikálů, samotný útok pak provedla armáda. Zmíněné zmocnění armády k náletům mělo zvýšit transparentnost a odpovědnost. CIA, která jedná pod zpravodajským krytím, například nemusela zveřejňovat bilanci zabitých teroristů a civilistů, naopak armáda je nucena většinu informací volně poskytnout. Pentagon a ani CIA zprávu deníku nekomentovaly.

Brexit může začít

Britský parlament v pondělí pozdě večer schválil zákon potřebný k zahájení procesu brexitu. K odsouhlasení návrhu došlo poté, co Sněmovna lordů deklarovala, že nebude nadále trvat na dvou dodatcích, které předtím k návrhu připojila, a které Dolní sněmovna zamítla. Ministr pro brexit upozornil, že parlament podpořil vládu v jejím odhodlání opustit struktury Evropské unie a potvrdil, že by měl být proces zahájen do konce března. Aby zákon vešel definitivně v platnost, musí jej podepsat královna Alžběta II., britský tisk se shoduje, že k tomu pravděpodobně dojde bhem dnešního dopoledne.

Europarlament o zbraních

Poslanci Evropského parlamentu se na svém dnešním pravidelném zasedání budou zabývat zpřísněním přístupu ke střelným zbraním, Česká republika má k novele řadu výhrad a například ministr vnitra Milan Chovanec naopak prosazuje přijetí ústavní změny, která by přístup k nim usnadnila. Ačkoliv mají čeští europoslanci podle vlastních slov k návrhu připravenou řadu změn, lze jen stěží očekávat, že by se výrazněji prosadili. Česko totiž v daném bodě postrádá v Evropském parlamentu silného spojence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek