Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Výbor pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů zahájí veřejné slyšení ve vyšetřování údajných ruských zásahů do loňské předvolební kampaně. Řešit bude také tvrzení prezidenta Donalda Trumpa o jeho údajném odposlouchávání, které měl podle něj nařídit loni Barack Obama. Co dalšího byste dnes měli sledovat?

Hackerské útoky v Kongresu

Slyšení se má zúčastnit i ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Republikánský šéf výboru Devin Nunes od něj bude chtít slyšet, jestli existuje nějaký důkaz o tom, že Obama nařídil během volební kampaně odposlechy Trumpova sídla v jeho newyorském mrakodrapu Trump Tower. Vzhledem k dosavadním závěrům řady politiků i činitelů bezpečnostních orgánů, kteří Trumpovo tvrzení zpochybnili, se všeobecně očekává, že slyšení nepřinese žádný důkaz proti bývalému prezidentovi.

Podle Nunese, který patřil do Trumpova týmu zajišťujícího předání moci s Obamou, se dosud neobjevily ani žádné indicie o tajné spolupráci Ruska a volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa během loňské kampaně. Ruští hackeři se údajně prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů snažili pomoci republikánskému kandidátu Donaldu Trumpovi.

Ve Francii budou debatovat kandidáti na prezidenta

Francouzská televizní stanice TF1 odvysílá v přímém televizním přenosu debatu pěti kandidátů na prezidenta, kteří mají podle průzkumů veřejného mínění největší podporu voličů. Kromě jednoznačných favoritů, kteří zřejmě postoupí do druhého, květnového kola volby – centristy Emmanuela Macrona a vůdkyně nacionalistů Marine Le Penové – to bude zástupce konzervativní pravice François Fillon, socialista Benoît Hamon a zástupce radikálnější levice Jean-Luc Mélenchon. Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 místních politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců.

Senát USA projedná Trumpova kandidáta do nejvyššího soudu

Senátní výbor pro soudnictví začne jednat o kandidátovi na uvolněné místo soudce nejvyššího soudu USA Neilu Gorsuchovi.  Gorsuch má nahradit konzervativního soudce Antonina Scaliu, po jehož loňském úmrtí zbylo z plného počtu devíti členů jen osm, což rozhodovací schopnosti nejvyššího justičního orgánu Spojených států omezuje. Zatímco většina republikánů jeho nominaci podporuje, demokraté mají výrazné výhrady a chystají se jej podrobit tvrdému nominačnímu slyšení.

Slyšení ve výboru je prvním krokem ve schvalovacím procesu. Pokud výbor Gorsuchovu nominaci podpoří, postoupí věc senátnímu plénu, které společným hlasováním kandidaturu posoudí. Republikáni chtějí, aby byl Gorsuch do funkce schválen do dubna. Složení soudu by se tím vychýlilo ve prospěch konzervativců, což by prezidentu Trumpovi mohlo pomoci při odvolání stran imigračních dekretů.