Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Bývalá jihokorejská prezidentka půjde pravděpodobně do vazby, v Jemenu se lidé zadlužují, aby mohli koupit dětem jídlo. Islámský stát přišel o strategické letiště. Co se dnes vyplatí sledovat?

Sesazená jihokorejská prezidentka asi poputuje do vazby

Žalobci požádají soud, aby vydal příkaz k zatčení sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Bývalá hlava státu je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci, sama ale popírá, že by se dopustila trestné činnosti. Prokuratura chce prý exprezidentku vzít do vazby na základě výslechu, kterému se podrobila 21. března.

V Jemenu je v ohrožení půl milionu dětí

Kvůli válce, hladu, nemocem a chudobě je v Jemenu v ohrožení života přibližně 460 tisíc dětí. Od začátku konfliktu v roce 2014 jde o nárůst o 200 procent. S odvoláním na Dětský fond OSN (UNICEF) o tom informovala agentura DPA. Akutní podvýživa v nejchudší zemi regionu je důsledkem nedostatku potravin a kolapsu dodávek vody v mnoha městech. Mnoha rodičům nezbývá než se zadlužit, aby mohli svým dětem koupit něco k jídlu.

Islámský stát přišel o strategické letiště

Syrské demokratické síly (SDF) vybojovaly v neděli nad islamisty strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie. SDF jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy. Od pátku se snaží převzít kontrolu i nad městem a přehradou Tabka, které podle Islámského státu (IS) hrozí kolaps. Vládní letiště padlo do rukou IS v srpnu 2014. Krátce na to islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu, připomněla agentura AP.