Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Skotský parlament bude hlasovat o referendu o nezávislosti na Velké Británii a ministr spravedlnosti Spojených států kritizoval americká města za jejich vstřícný přístup k nelegálním migrantům. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout?

Skotský parlament rozhodne o referendu o nezávislosti

Skotský parlament bude dnes hlasovat o návrhu na vypsání dalšího referenda o samostatnosti Skotska. Výzvu předložila první ministryně Nicola Sturgeonová, která usiluje o referendum kvůli odchodu Velké Británie z Evropské unie. Jak informovala agentura Reuters, je téměř jisté, že parlament její návrh podpoří. K vypsání referenda by pak mělo dojít na konci roku 2018, nebo začátkem toho dalšího, tedy před tím než Británie z EU vystoupí. To britská premiérka Theresa Mayová kritizuje.

Americký ministr spravedlnosti kritizoval vstřícný postoj k migrantům

Některá americká města a státy se staly terčem kritiky ministra spravedlnosti Spojených států Jeffa Sessionse kvůli jejich vstřícnému postoji k odsouzeným migrantům. Zároveň jim pohrozil omezením přístupu k financím z rozpočtu svého úřadu. Do hledáčku se mu dostal například stát Maryland, který přijal zákon o ochraně nelegálních imigrantů. „Nedeportování cizinců, kteří jsou odsouzeni za kriminální činy, vystavuje riziku celé komunity,“ prohlásil Sessions s tím, že ohroženy jsou především ta společenství, která tyto pachatele chrání.

Senátní výbor vyslechne Trumpova zetě Kushera kvůli kontaktům s Rusy

Výbor pro tajné služby amerického Senátu by měl vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v souvislosti s vyšetřováním údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Podle republikánů i demokratů se Kushner, který byl během kampaně Trumpovým poradcem, rozhodl vypovídat před senátory dobrovolně. Ptát by se měli hlavně na dvě schůzky za účasti ruského velvyslance Sergeje Kisljaka, které se měly uskutečnit loni v prosinci. Senátní výbor zajímá také setkání Kushnera se šéfem ruské státní rozvojové banky z téže doby. Termín výslechu zatím známý není.