Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn, který musel svou funkci opustit poté, co se provalily jeho kontakty na Rusko, chce výměnou za imunitu vypovídat. Co dalšího ze světa by vám dnes nemělo uniknout?

Flynn chce imunitu

Pouhých 24 dní figuroval Michael Flynn ve funkci hlavního bezpečnostního poradce Donalda Trumpa, poté musel kvůli nejasným vazbám na Rusko rezignovat. Podle svého právního zástupce teď chce o těchto skutečnostech promluvit, pokud mu na oplátku úřady zajistí imunitu, jak informovali reportéři listu The Wall Street Journal a britské televizní stanice BBC. Flynnův advokát Robert Kelner tvrdí, že má jeho klient svůj příběh, který chce vysvětlit, chce ale, aby byl chráněn před nespravedlivým pronásledováním. „Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice na podrobení se výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán,“ uvedl Kelner.

Spolková rada o německém mýtu

Rada spolkové republiky Německo, ve které zasedají předsedové jednotlivých zemských vlád, bude jednat o chystaném zavedení mýta pro osobní auta. Teoreticky by mohla jeho zavedení o několik měsíců pozdržet. Momentálně se s ním počítá od roku 2019.Plán ale naráží na velký odpor některých sousedních zemí, včetně Česka, i na kritiku ve Spolkové radě. Zástupci některých spolkových zemí se obávají především toho, že by paušální zavedení mýtného ohrozilo příhraniční obchod a spolupráci.

Úspěšný start Space X

Americká společnost Space X jako první na světě dokázala úspěšně vyslat do kosmu raketu, jejíž první stupeň už byl v minulosti použit. Raketa Falcon 9 má za úkol vynést na oběžnou dráhu Země novou družici. Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa Falcon 9 se spojovací družicí na palubě podle plánu ve čtvrtek večer místního času. O dvě minuty a 41 vteřin později se první stupeň rakety, dlouhý 41 metrů, oddělil od rakety s družicí. Později hladce posedl na plovoucí plošinu.