Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro Reuters připustil, že jeho zemi hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu. Současně upozornil, že nadále preferuje diplomatickou cestu a vyzdvihl úsilí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pomoci situaci vyřešit mírovou cestou. Co dalšího dnes sleduje celý svět?

Trump o KLDR

Donald Trump potvrdil v rozhovoru pro agenturu Reuters, že není vyloučena válka s KLDR. „Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ řekl americký prezident a dodal, že nadále preferuje jednání, která jsou ovšem obtížná. Na Jižní Koreji pak chce vymáhat asi miliardu dolarů za rozmístění protiraketového systému THAAD v zemi, s čímž tamní politici nesouhlasí. Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

Itálie vyšetřuje tragédii

V souvislosti s lednovým neštěstím v Apeninách, kdy po pádu laviny vyvolaném zemětřesením zahynulo v zasypaném hotelu Rigopiano 29 lidí, vyšetřují italské úřady šestici lidí, kterým hrozí obvinění ze zabití z nedbalosti. Vyšetřování se podle italských médií zaměřuje na fakt, že hotel Rigopiano nebyl před pádem laviny evakuován, ačkoli v okolí předtím napadlo dlouhá desetiletí nevídané množství sněhu. Místní policie navíc doprovodila do hotelu nejméně osm aut ve chvíli, kdy pouhé desítky hodin před tragédií padal nový sníh a oblast byla stěží průjezdná. Úřady nyní řeší míru zavinění šestice osob, mezi nimiž je šéf samosprávy provincie Pescara Antonio Di Marco, starosta obce Farindola Ilario Lacchetta či ředitel hotelu Bruno Di Tomasso, jak informovala agentura ANSA.

Papež v Egyptě

Na dvoudenní návštěvu Egypta se v pátek vydá papež František, na letiště v Káhiře by měl dorazit ve dvě hodiny středoevropského letního času. Do země, kde jsou teroristické útoky proti křesťanům častým jevem a ty poslední před necelým měsícem si vyžádaly 45 obětí, pozval hlavu římskokatolické církve prezident Abdal Fattáh Sísí spolu s imámem káhirské mešity Al-Azhar šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem. Papež František v úterý řekl, že si přeje, aby jeho návštěva byla „útěchou a povzbuzením pro všechny křesťany na Blízkém východě.“ Rovněž prý chce zlepšit mezináboženský dialog s muslimy. Počty křesťanů se na Blízkém východě snižují už desítky let. Války v Iráku a v Sýrii a vznik Islámského státu podle některých ohrožují samotnou budoucnost této náboženské menšiny v regionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek