Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Centrista Emmanuel Macron přesvědčil v televizním duelu víc diváků než jeho sokyně v boji o křeslo francouzského prezidenta Marine Le Penová a místní volby v Británii mají naznačit výsledek parlamentních voleb, které se budou konat za pět týdnů. Jaké další zprávy ze zahraničí se dnes vyplatí sledovat?

Macron byl v televizním duelu přesvědčivější

Kandidáti na prezidenta Emmanuel Macron a Marine Le Penová se večer střetli v televizním duelu a jeden druhého vůbec nešetřil. Centristický kandidát Macron ale byl podle průzkumu přesvědčivější – myslí si to 63 procent respondentů. Za přesvědčivějšího ho označily taky dvě třetiny z těch dotázaných, kteří v prvním kole prezidentských voleb 23. dubna odevzdaly hlas krajně levicovému kandidátovi Jeanu-Luc Mélenchonovi. Z voličů konzervativce Françoise Fillona považovalo Macrona za přesvědčivějšího 58 procent oslovených.

Britové jsou poprvé od referenda k volebním urnám

Ve Velké Británii se pět týdnů před parlamentními volbami uskuteční místní volby. Kromě zástupců místních správ si voliči v šesti metropolitních regionech - mimo jiné v okolí Birminghamu, Manchesteru či Liverpoolu - poprvé přímo vyberou své starosty. Podle pozorovatelů by výsledek voleb mohl naznačit, jak dopadnou předčasné parlamentní volby, které v dubnu ohlásila premiérka Theresa Mayová. Průzkumy vítězství předpovídají Konzervativní straně a výrazné ztráty opozičním labouristům.

Trump navštíví rodný New York. Očekávají se protesty

Americký prezident Donlad Trump poprvé od nástupu do Bílého domu navštíví domovský New York, kde nadále pobývá jeho manželka Melania a nejmladší syn Barron. Trump zde byl naposledy den před prezidentskou inaugurací 19. ledna. Prezident sem přijede u příležitosti 75. výročí bitvy v Korálovém moři. Významnou událost druhé světové války Trump připomene projevem na palubě letadlové lodi USS Intrepid a sejde se zde také s australským premiérem Malcolmem Turnbullem. Trumpovu návštěvu bude doprovázet několik protestů, mimo jiné u letadlové lodi nebo u Trumpova sídla Trump Tower.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek