Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Jižní Koreji začínají prezidentské volby, v jihoafrickém Johannesburgu pokračuje soud s Radovanem Krejčířem. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

V Jižní Koreji začaly předčasné prezidentské volby

V Jižní Koreji začaly předčasné prezidentské volby vyhlášené po sesazení předchozí hlavy státu kvůli korupčnímu skandálu. O nejvyšší úřad a přízeň přibližně 42 milionů voličů se uchází 13 kandidátů, za favorita je podle průzkumů pokládán vůdce liberální opozice Mun Če-in. Tento syn severokorejských uprchlíků je stoupencem názoru, že vzájemná spolupráce s KLDR je nejlepší cestou k nápravě vztahů na Korejském poloostrově. Mun Če-in má podle průzkumů spolehlivý náskok před svými hlavním dvěma rivaly - centristou An Čchol-soem a konzervativcem Hong Čun-pchjoem.

Pokračuje soud s Radovanem Krejčířem

V úterý bude pokračovat soud s Radovanem Krejčířem kvůli více než tři roky staré vraždě libanonského dealera drog Sama Issy. Ten byl původně považován za Krejčířova pobočníka a podle prokurátora zemřel v říjnu 2013 proto, že mu Krejčíř nechtěl vrátit peníze. Soud kvůli této vraždě se opakovaně odsouval; někteří jihoafričtí novináři sledující kauzu napočítali čtyři desítky odkladů. Krejčíř si v Jihoafrické republice již odpykává trest za únos a mučení a je obžalován ještě v několika jiných kauzách, včetně pokusu o útěk z vězení.

V Madridu soudí syrské důstojníky

V Madridu proběhne další soudní slyšení v případu vyšetřování porušování lidských práv důstojníky syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Soud zasedá na popud Španělky, jejíž syrský bratr zmizel v Sýrii v roce 2013. Jeho rodina posléze zjistila, že byl zatčen a umučen v syrském vězení. Soudce Eloy Velasco nařídil vyšetřování kvůli trestným činům terorismu a násilného zmizení i přes námitku prokuratury, že španělská justice k takovému vyšetřování není kompetentní. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek