Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Turecku stanou před soudem zadržení Češi. Do čela Jižní Koreje nastoupil nový prezident a ruský ministr zahraničí dnes bude mít možnost mluvit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Co se dnes bude dít ve světě? 

V Turecku začíná soud se zadrženými Čechy

V Turecku má dnes začít soud s dvojicí Čechů, kteří byli loni zadrženi pro podezření z terorismu. Turecká prokuratura pro ně požaduje sedm a půl až 15 let vězení. Oba Češi uvádějí, že jsou humanitárními aktivisty. Od svého zadržení čekají na soud ve vazbě. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli podle místních médií zadrženi loni v listopadu, když se snažili nelegálně překročit turecko-syrskou hranici u Haburu v jihovýchodním Turecku. Oba čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci kvůli úzkým stykům s kurdskými povstalci v Sýrii a v Turecku. Ankara všechny kurdské ozbrojené síly označuje za teroristické.

Jižní Korea má nového prezidenta

Novým jihokorejským prezidentem se stal liberál Mun Če-in. Po sečtení všech hlasů to uvedla místní volební komise. Liberální politik už v parlamentu složil i slavnostní přísahu, a oficiálně se tak ujal své funkce. V proslovu následně uvedl, že je ochoten za určitých podmínek navštívit Severní Koreu, informovala agentura AP. Liberál Mun Če-in podle volební komise získal v úterním hlasování 41,1 procenta hlasů. S velkým odstupem skončil na druhém místě s 24 procenty hlasů konzervativec Hong Čun-pchjo. On i centrista An Čchol-so, který získal 21,4 procenta hlasů, uznali svou porážku už včera.

Ruský ministr zahraničí se dnes sejde z Donaldem Trumpem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes ve Washingtonu setká nejen s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem ale i s prezidentem Donaldem Trumpem. Jednat by s nimi měl o situaci v Sýrii či na Ukrajině. Ministři se naposledy setkali 12. dubna během Tillersonovy návštěvy Moskvy. V případě Trumpa bude Lavrov nejvyšším představitelem Ruska, se kterým se prezident od lednového nástupu do funkce setká. Původně se měl Lavrov v americké metropoli setkat pouze s Tillersonem, Bílý dům dnes ale oznámil, že se po ministrovi zahraničí setká šéf ruské diplomacie také se samotným prezidentem Trumpem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek