Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Čerstvě jmenovaný francouzský prezident Emmanuel Macron by měl dnes oznámit jméno nového předsedy vlády a poté odjet na svou první zahraniční cestu. V Rakousku se rozhodne o předčasných volbách. Jaké další události ve světě by vám dnes neměly uniknout?

Macron oznámí jméno předsedy vlády a odjede do Německa

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámí jméno nového předsedy vlády. Odpoledne odjede také na svou první zahraniční návštěvu do Berlína, kde jej přijme kancléřka Angela Merkelová. Macron se svého úřadu ujal v neděli. Jako o favoritovi na jeho šéfa vlády hovoří francouzská média o pravicovém starostovi města Le Havre, šestačtyřicetiletém Edouardu Philippeovi. Zmiňována je kromě jiných ale i současná šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a do nedávna padalo i jméno Macronova politického spojence, centristy Françoise Bayroua.

V Rakousku rozhodnou o předčasných volbách

Předsedové stran rakouské koalice by dnes měli rozhodnout, zda ukončí vládní spolupráci a zemi povedou k předčasným volbám. S návrhem jde za kancléřem a šéfem sociálních demokratů (SPÖ) Christianem Kernem ministr zahraničí Sebastian Kurz, kterého vedení lidovců (ÖVP) v neděli vybralo jako nového šéfa strany. Populární 30letý šéf rakouské diplomacie si přeje ukončení znesvářené velké koalice a uspořádání předčasných voleb v září. Kernovi navrhne, aby obě vládní strany společně předložily návrh na vypsání nových parlamentních voleb.

Řecký soud má projednat případ Čechů obviněných ze špionáže

Řecký soud projedná odročený případ dvou Čechů obviněných ze špionáže. Martin Pezlar a Ivan Buchta podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali výhradně jako turisté. Soud stání s oběma Čechy na dnešek odročil 3. května, kdy se nedostavil hlavní svědek žalující strany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek