Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump má další potíže. Nejen, že na svém twitterovém účtu de facto potvrdil, že vyzradil Rusku citlivé informace. Odvolaný šéf FBI James Comey navíc uvedl, že po něm Trump žádal zastavit stíhání Michaela Flynna, který byl vysoce postaveným poradcem prezidenta. Co dalšího hýbe světovým děním?

Trumpovy trampoty

V souvislosti s údajným vyzrazením tajných informací americkým prezidentem ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi se stále častěji mluví o jeho impeachmentu. Přitížit Donaldu Trumpovi může záznam jeho rozhovoru s odvolaným šéfem FBI Jamesem Comeym. List The New York Times uvádí, že po něm chtěl, aby zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna, který odstoupil kvůli vazbám na Rusko. Rozhovor se odehrál v Oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam prý nepodléhá utajení a jeden z Comeyho spolupracovníků přečetl jeho část reportérovi deníku. Bílý dům to popírá.

Nová francouzská vláda

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron by měl odpoledne spolu s premiérem Édouardem Philippem představit novou vládu. Podle médií by polovinu kabinetu měly tvořit ženy a měla by v něm být rovným poměrem zastoupena levice, pravice i středoví politici. Původně mělo být složení kabinetu oznámeno již v úterý. Macron ale chtěl získat čas na prověrky majetkové situace budoucích ministrů. Jde zejména o to, zda se  u nich nevyskytly problémy s placením daní či zda nejsou v konfliktu zájmů. Philippe v pondělí večer v televizi řekl, že bude usilovat o vytvoření takové vlády, která bude mít oporu „pokrokové většiny v parlamentu“. 

Špionka Manningová na svobodě

Po sedmiletém pobytu za mřížemi bude z vojenského vězení v texaském Fort Leavenworthu propuštěna Chelsea Manningová. Ta v letech 2009-2010 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks více než 700 000 utajovaných armádních a diplomatických dokumentů. U soudu dostala trest odnětí svobody v délce trvání 35 let, následně jí byl zmírněn prezidentem Barackem Obamou před jeho odchodem z funkce. Hned po svém odsouzení v roce 2013 nastoupil Manning cestu ke změně pohlaví, přestože celou dobu byl držen v mužské věznici. Dnes devětadvacetiletá Chelsea Manningová se bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek