Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Poskytla přísně tajné dokumenty serveru WikiLeaks, po sedmi letech Chelsea Manningovou propustili z vězení.  Trump nechtěl aby Comey vyšetřoval Flynna a ve Francii mají novou vládu. Co se dnes ve světě vyplatí sledovat?

Chelsea Manningová je na svobodě

Po sedmi letech v americkém vojenském vězení dnes na svobodu vyšla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Vězení, kde podstoupila změnu pohlaví, měla původně opustit až za necelých 30 let, v lednu ji ale dosluhující prezident Barack Obama omilostnil.

Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI, aby zastavil vyšetřování poradce Flynna

Americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna, který odstoupil kvůli vazbám na Rusko. Podle listu The New York Times (NYT) to vyplývá ze záznamu, který si Comey pořídil po únorové schůzce s Trumpem. Bílý dům obvinění popřel. NYT tvrdí, že Comeyho záznam zachycuje jeho rozhovor s Trumpem v Oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam prý nepodléhá utajení a jeden z Comeyho spolupracovníků přečetl jeho část reportérovi deníku.

Ve Francii představili novou vládu

Ve Francii byla dnes představena nová vláda konzervativce Édouarda Philippea. Ministrem zahraničí bude dosavadní ministr obrany, socialista Jean-Yves Le Drian. Ministrem financí se stal konzervativec Bruno Le Maire a spravedlnosti centrista François Bayrou. Nový prezident Emmanuel Macron obsazením klíčových vládních pozic politiky z různých stran dodržel svůj slib, že se pokusí překonat propast mezi levicí a pravicí, uvedla agentura Reuters. Na ministerstvu vnitra usedne starosta Lyonu Gérard Collomb, který byl jedním z prvních socialistů, kteří při nedávné prezidentské volbě otevřeně podpořili Macrona. Ministryní obrany se stane centristka a europoslankyně Sylvie Goulardová.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek