Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve Venezuele pokračují protivládní protesty a Spojené státy uvalily na osm představitelů nejvyššího soudu sankce. V USA dnes pravděpodobně oznámí jméno nového šéfa FBI a Severní Korea dluží překvapivě Německu miliony eur. Co se dnes vyplatí sledovat?

Situace ve Venezuele se vyostřuje

Spojené státy ve čtvrtek uvalily na osm představitelů venezuelského nejvyššího soudu sankce. Viní je ze zneužívání moci a narušování demokracie v zemi. Cílem sankcí je vyvinout tlak na vládu venezuelského prezidenta Nikoláse Madura kvůli obavám z nepřiměřených zákroků proti jeho odpůrcům a jeho snaze upevnit svou moc v zemi, píše agentura Reuters. Ve Venezuele už téměř dva měsíce trvají protivládní protesty. O život při nich přišlo téměř 50 osob. Sousední Brazílie kvůli obavám z rostoucího počtu venezuelských uprchlíků vytváří krizový plán pro případ masového přísunu Venezuelanů.  „Evidentně máme obavy a největší starost nám činí humanitární situace," řekl ve středu brazilský ministr obrany Raul Jungmann s tím, že vláda musí mít plán pro případ, že se situace zhorší. Do Brazílie podle něj denně proudí ze sousední Venezuely na 6000 lidí. Většina z nich chce koupit jídlo a léky a následně se vrací do vlasti, jiní však zůstávají a hledají si práci. 

Kdo bude novým šéfem FBI?

Ve Spojených státech by dnes měl prezident Donald Trump jmenovat nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Dosavadního ředitele Jamese Comeyho odvolal před týdnem, čímž vyvolal na politické scéně poprask. FBI totiž mimo jiné vyšetřuje možné ruské ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb a úřad v této věci prověřuje i Trumpův volební štáb. Trump, který dnes odlétá na vůbec první zahraniční návštěvu od svého lednového nástupu do Bílého domu, prohlásil, že o novém řediteli FBI chce rozhodnout ještě předtím, než odcestuje.

Severní Korea dluží Německu deset milionů eur

Severní Korea dluží Německu zhruba deset milionů eur na daních (266 milionů korun). Uvedl to list Süddeutsche Zeitung, podle něhož komunistický režim nedanil příjmy z hostelu, který vznikl v prostorách jeho velvyslanectví v Berlíně. Totalitní země pronajímá nejméně od roku 2004 část své ambasády provozovatelům City Hostelu a kongresového centra For X, za což dostává desetitisíce eur měsíčně. Panelové budovy se totiž nacházejí v atraktivní lokalitě, odkud to není daleko například k Braniborské bráně, na bývalý vnitroberlínský hraniční přechod Checkpoint Charlie nebo na Postupimské náměstí. Německé ministerstvo zahraničí se nedávno nechalo slyšet, že se pokusí Severní Koreu přimět, aby hostel i kongresové centrum uzavřela. Panují totiž obavy, že těmito příjmy Severokorejci v podstatě obcházejí zpřísněné sankce OSN proti Pchjongjangu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek