Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump navštíví Izrael. Sejde se s představiteli státu a začne se věnovat urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Jaké zprávy ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Trump se bude v Izraeli snažit o oživení jednání s Palestinou

Den po účasti na summitu arabských státníků dnes zavítá Donald Trump v rámci své první zahraniční cesty do Izraele, kde se sejde s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Hlavním bodem jednání bude mírové urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Část místních médií sice opatrně mluví o tom, že by mohl oznámit obnovení mírových rozhovorů, další však upozorňují, že půjde především o to, aby se americký prezident ve složité problematice izraelsko-palestinských vztahů zorientoval.

Státy EU potvrdí Barnierovi mandát pro jednání o brexitu

Členské země Evropské unie potvrdí, že s Brity o jejich odchodu z EU bude vyjednávat tým vedený Michelem Barnierem. Rada pro všeobecné záležitosti také tomuto někdejšímu eurokomisaři schválí konkrétní mandát pro první fázi rozhovorů. Mandát, který od zástupců 27 členských zemí Barnier dostane, klade důraz především na to, aby po brexitu zůstala zachována stejná úroveň práv občanů zemí EU v Británii a Britů v EU. Důležitým a zároveň sporným tématem je otázka finančního vyrovnání, významné je pro EU také zachování právní kontinuity a vyřešení otázky hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

KLDR potvrdila „úspěšný“ test rakety

Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Vystřelila ji v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova. Podle agentury AFP šlo o pozemní verzi rakety Pukguksong-2 odpalované jinak z ponorek a poháněné pevným palivem. Testu přihlížel i vůdce Kim Čong-un a podle severokorejské agentury KCNA je systém připraven k vojenskému využití. Na žádost Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, které nový test severokorejské rakety ostře odsoudily, se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek