Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions je dalším mužem z kabinetu prezidenta Donalda Trumpa, který se v předvolebním období scházel s ruským velvyslancem. Co dalšího byste měli dnes vědět?

Sessions a ruský velvyslanec

Stávající ministr spravedlnosti Spojených států se před loňskými prezidentskými volbami dvakrát sešel s ruským velvyslancem v zemi. Informaci přinesl deník The Washington Post, Sessionsův úřad ji vzápětí potvrdil. V USA vzbudilo zjištění obavy a rozpaky v souvislosti se skutečností, že ministerstvo spravedlnosti je nadřízeným orgánem FBI, která v současnosti vyšetřuje možný zásah Ruska do voleb. Pro Sessionse může představovat problém, že se o svých setkáních nezmínil při slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, ačkoliv byl na kontakty s Rusy přímo dotázán. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta. „Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ uvedl Sessions.

Malajsie zavádí víza pro KLDR

Smrt Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru se stala impulzem pro zrušení bezvízového styku mezi Malajsií a Severní Koreou. Jihoasijský stát své rozhodnutí odůvodnil obavami o bezpečnost. Jižní Korea a Spojené státy dospěly k názoru, že za smrtí bratra severokorejského diktátora stojí tajné služby KLDR. Pchjongjang oproti tomu nadále odmítá uznat, že je zavražděným mužem skutečně Kim Čong-nam, vyšetřování malajských úřadů označuje za zmanipulované a požaduje okamžité vydání těla.

Severní Irsko čekají předčasné volby

Část Irska spadající pod Velkou Británii dnes čekají kvůli rozpadu vládní koalice po pouhých deseti měsících od voleb řádných předčasné volby do regionálního parlamentu. Dnešní volby vnímají mnozí jako hlasování o budoucím směřování Severního Irska tváří v tvář nadcházejícímu vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Političtí komentátoři mluví o nejdůležitějším hlasování od roku 1998, brexit se stal jednoznačně hlavním tématem v předvolební kampani. Rozkol ve vládě Demokratické unionistické strany a separatistické republikánské strany Sinn Féin vyvolal skandál kolem programu obnovitelných energií z roku 2012. Ukázalo se, že na dotace pro podniky, které přejdou na ekologicky šetrnou energii, nebyly stanoveny žádné stropy, a z regionální pokladny tak na ně poputuje o stovky milionů liber více, než se čekalo. Podle odhadů bude nejsilnější stranou v parlamentu opět DUP a Sinn Féin by měla skončit druhá. Obě strany na sebe budou zřejmě odkázané i při sestavování budoucí vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek