Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Trump v Izraeli vyzval Írán, aby přestal podporovat teroristické organizace. Rozvodové řízení Evropské unie a Velké Británie by mohlo začít již v polovině června. A jaké další zprávy ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Trump vyzval Írán, aby přestal podporovat terorismus

Americký prezident Donald Trump během návštěvy Izraele vyzval Írán, aby okamžitě přestal financovat teroristy a milice a neposkytoval jim výcvik a vybavení. Hlava USA se tak vyjádřila po setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem v Jeruzalémě. „Nejdůležitější je, že Spojené státy a Izrael mohou jedním hlasem prohlásit, že Írán nesmí nikdy mít možnost mít jadernou zbraň. A musí skoncovat se svým vražedným financováním, výcvikem a vybavováním teroristů a milicí," prohlásil Trump, který zahájil návštěvu židovského státu. Írán nicméně odpověděl, že rakety bude nadále testovat a že k tomu svolení USA nepotřebuje. 

Barnier by chtěl o brexitu začít jednat v polovině června

Evropská unie je dobře připravena na jednání s Londýnem o odchodu Británie z bloku, prohlásil dnes unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier poté, co jej ostatních 27 členských zemí formálně potvrdilo ve funkci a schválilo mu vyjednávací mandát. První kolo jednání by chtěl Barnier uskutečnit co nejdříve po britských parlamentních volbách, aktuálně zmínil týden po 19. červnu. Umožnilo by mu to informovat o počátku jednání summit EU, který se sejde 22. a 23. června.

Rusko podalo stížnost u WTO na Ukrajinu

Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a procedur. Údajná porušení obchodních pravidel podle Moskvy ovlivňují obchod se zbožím a službami, ale také tranzit. Rusku vadí zejména zákaz dovozu ruského masa a mléčných výrobků, ryb, vína, nápojů, zařízení pro železnice, hnojiv a mnoha dalších komodit. Zvláštní postupy podle něj platí při dovozu ruských knih a jiných tištěných produktů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek