Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Osm lidí je ve vazbě kvůli pondělnímu teroristickému útoku v Manchesteru. Zraněné děti navštívila i královna Alžběta II. V Bruselu začal summit NATO. Premiéři a prezidenti zemí Severoatlantické aliance na schůzce potvrdí zapojení organizace do boje proti takzvanému Islámskému státu. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Po útoku v Manchesteru je osm lidí ve vazbě

Osm lidí skončilo ve vazbě v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Pravděpodobný atentátník Salmán Abádí podle německého listu Der Tagesspiegel přiletěl do Manchesteru 18. května z německého Düsseldorfu, kam přicestoval z Libye. Podle ministra vnitra Chovance ovšem necestoval přes Prahu, jak německá média uváděla. V osmi různých zdravotnických zařízeních zůstává 75 lidí. 23 z nich je ve vážném stavu. Do dětské nemocnice v Manchesteru dnes přijela britská královna Alžběta II a setkala se s některými pacienty.

Začal summit NATO

Severoatlantická aliance se v budoucnu musí soustředit ve stejné míře na terorismus a imigraci, jakož i na hrozby z Ruska a ohrožení na východních a jižních hranicích bloku. V Bruselu to ostatním šéfům států a vlád NATO řekl americký prezident Donald Trump. Zkritizovat také, že 23 z 28 členů aliance stále neplní své dohodnuté finanční závazky. Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance se sešli v Bruselu při příležitosti převzetí nové alianční centrály od belgické vlády. Na schůzce potvrdí, že NATO jako organizace se přidá do mezinárodní koalice bojující v Sýrii a Iráku proti takzvanému Islámskému státu a také že hodlají zvýšit své výdaje na obranu.

Kotlebova strana v potížích

Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Prokuratura označila LSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy. V čele LSNS stojí župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba. V loňských parlamentních volbách strana překvapila. Získala 8 procent hlasů a 14 mandátů ve 150členné sněmovně. Místopředseda LSNS Milan Uhrík postup prokuratury kritizoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek