Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes poprvé sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Analytici varují před sílícím vlivem Islámského státu v jihovýchodní Asii. A co dalšího se dnes za hranicemi dělo?

Macron se poprvé setkal s Putinem

Ve Versailles jednal francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, šlo hlavně o vyjasnění stanovisek a bližší vzájemné poznání. Macron přivítal ruského hosta před honosným versailleským palácem, stisk rukou byl podle přihlížejících "krátký a srdečný". Státníci jednali nejdřív bez přítomnosti delegací, později už v širší sestavě. Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Islámský stát expanduje do jihovýchodní Asie

Vliv teroristické organizace Islámský stát v jihovýchodní Asii roste, jejímu vůdci Abu Bakr al-Baghdadimu přislíbilo loajalitu již šedesát vůdců místních teroristických hnutí, upozorňuje server CNN. Aktivity samozvaného Islámského státu se čím dál zřetelněji přesouvají do jihovýchodní Asie – do Filipín, Malajsie a Indonésie. Počet útoků hnutí napojených na Islámský stát v posledních měsících strmě roste. Mezi analytiky se šíří obavy, že Islámský stát založí v Asii silnou odnož svého chalífátu.

KLDR provedla další test rakety

Severní Korea vystřelila dnes ráno místního času blíže neurčenou střelu ze svého východního pobřeží. Uvedla to jihokorejská armáda, podle které to byla zřejmě raketa krátkého doletu. Odpal přichází po sérii zkušebních testů raket v posledních týdnech, upozornila agentura Reuters. Střela podle tiskové agentury Jonhap, která se odvolává na blíže neurčené zdroje, pravděpodobně spadla do japonské výlučné hospodářské zóny. Podle armády raketa dolétla asi 450 kilometrů a přistála v moři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek