Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Velkou Británii čeká nelehké povolební vyjednávání, na jehož konci může být menšinová vláda konzervativců pod vedením dosavadní premiérky Theresy Mayové. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker doufá, že výsledky voleb nezdrží jednání o tzv. brexitu. Arabské země sestavily černou listinu katarských osob a spolků. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Mayová kráčí k menšinové vládě

Britská premiérka Theresa Mayová chce navzdory volební ztrátě sestavit novou vládu, která Británii poskytne jistotu, již země podle ní potřebuje více než kdy jindy. Vládní Konzervativní strana sice získala ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách nejvíce křesel v Dolní sněmovně, přišla ale o většinu. Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je menšinový kabinet konzervativců s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Evropští i čeští politici uvedli, že doufají v rychlé sestavení vlády a zahájení jednání o tzv. brexitu - britském odchodu z Evropské unie, pro který se loni Britové vyslovili v referendu. Britská libra se v reakci na výsledky voleb propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od dubna, během dne ale část ztrát smazala.

Volby brexit nezdrží, doufá Juncker

Evropská komise je připravena pokračovat v jednání o brexitu okamžitě, Prohlásil to šéf komise Jean-Claude Juncker. Věří, že výsledky voleb, v nichž vládnoucí konzervativci premiérky Theresy Mayové ztratili po hlasování většinu v parlamentu, nebudou jednání o odchodu Británie z EU zdržovat. Juncker připomněl, že jednání s Londýnem se povedou ve dvou fázích. Nejprve je nutné se domluvit na podmínkách odchodu. Až následně budou EU a Británie řešit budoucí uspořádání vztahů.

Arabské země sestavily černou listinu pro Katar

Čtyři z arabských států, které tento týden přerušily diplomatické styky s Katarem kvůli jeho údajné podpoře terorismu, ve společném prohlášení označily za teroristy 59 lidí a 12 organizací. Jsou mezi nimi i charitativní organizace spjaté s Katarem. Katarská vláda seznam odmítla s tím, že se nezakládá na faktech. Černou listinu kritizovala i londýnská organizace pro lidská práva. Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela by měly státy blokádu Kataru ukončit a celý spor řešit diplomaticky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek