Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Britská královna Alžběta II. udělila audienci českému prezidentovi Miloši Zemanovi, ruské letectvo  údajně zabilo vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Co dalšího se ve světě děje právě teď?

Královna Alžběta II. přijala prezidenta Zemana

Britská královna Alžběta II. dnes v Buckinghamském paláci přijala českého prezidenta Miloše Zemana, kterého doprovázely manželka Ivana a dcera Kateřina. Zeman s jejím veličenstvem při asi půlhodinové audienci hovořil o desetitisících českých občanech, kteří nyní studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie. Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana.

Rusové údajně zabili vůdce IS Bagdádího

Ruské letectvo při náletu na vedení takzvaného Islámského státu (IS) zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace Abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS ověřuje. Podle západní koalice, kterou proti ozbrojeným islamistům vedou Spojené státy, jsou informace o usmrcení Iráčana Bagdádího zatím nepotvrzené. Kreml se zatím zdržel komentáře a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov připustil, že zpráva o zabití vůdce IS „dosud není stoprocentně potvrzená".

Počet obětí londýnského požáru vzrostl na 30

Nejméně 30 lidí zahynulo při požáru věžového bytového domu v Londýně, oznámil v pátek šéf londýnské policie Stuart Cundy. Počet potvrzených obětí tak v aktualizované bilanci stoupl o 13 a policie se domnívá, že poroste i nadále. Nyní je podle Cundyho třeba celou záležitost vyšetřit a zjistit, zda byly v souvislosti s požárem spáchány trestné činy. Zatím však údajně nic nenasvědčuje tomu, že by oheň byl založen úmyslně. Plameny zachvátily 24podlažní budovu Grenfell Tower se 120 sociálními byty v noci z úterý na středu a zcela ji zničil, desítky lidí se stále pohřešují.