Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Britská královna Alžběta II. promluvila k politikům v parlamentu a seznámila zákonodárce s prioritami vlády vzešlé z předčasných voleb. Rusové tvrdí, že při přeletu nad Baltem je ohrožovala stíhačka NATO. A co dalšího se dnes dělo za hranicemi?

Britská královna promluvila v parlamentu o brexitu

Britská královna předstoupila v tradičním projevu před parlament a seznámila zákonodárce s prioritami vlády vzešlé z předčasných voleb. Nezvyklé je, že o podobě kabinetu se přitom stále jedná. Královna se v úvodu projevu věnovala čistě aktuálnímu tématu brexitu, o jehož podobě začíná Londýn právě v těchto dnech jednat s Evropskou unií. Alžběta II. uvedla, že vláda považuje brexit za svoji prioritu a zavede kvůli tomu řadu nových zákonů. Hodlá prosadit nové normy ohledně cel, obchodu nebo pracovní migrace a bude podporovat britské firmy v exportu po celém světě.

Stíhačka NATO podle Rusů ohrožovala letadlo s jejich ministrem

Stíhačka Severoatlantické aliance F-16 se pokusila nad Baltickým mořem přiblížit k letounu, na jehož palubě byl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská stíhačka Su-27 z ministrovy eskorty ale alianční stroj přiměla, aby se vzdálil. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na novináře, který byl na palubě Šojguova letadla. Incident se odehrál nad neutrálními vodami při letu ministra obrany do Kaliningradské oblasti, ruské exklávy mezi Litvou a Polskem. Agentura výslovně neuvedla, kdy k němu došlo.

Saudská Arábie má nového korunního prince

V Saudské Arábii se dnes měnily dějiny. Tamní král Salmán ve středu ráno jmenoval svého syna Muhammada bin Salmána novým korunním princem. Dosavadní následník trůnu, králův synovec Muhammad bin Najífa, byl sesazen a zároveň skončil i v čele saudského ministerstva vnitra, uvádí televizní stanice Al Džazíra. Muhammadovo povýšení schválila králova poradní rada a v Mekce se má večer konat veřejný občanský slib poslušnosti novému korunnímu princi. Povýšení Muhammada bin Salmána se sice očekávalo, ale oznámeno bylo překvapivě v době, když Rijád řeší krizi kolem Kataru a Íránu.