Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Francouzský prezident Emmanuel Macron v prvním rozhovoru po zvolení prohlásil, že Evropská unie nesmí sloužit jako výnosný úvěr bez respektování hodnot. Chce také zpřísnit pravidla pro pracovníky ze střední a východní Evropy. Macron to řekl krátce před začátkem summitu v Bruselu, který bude projednávat mimo jiné brexit. Rusko mezitím uvažuje o odvetných sankcích vůči USA. Co důležitého se dnes děje v zahraničí?

Macron se opřel do střední a východní Evropy

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v prvním rozhovoru po zvolení opřel do zemí střední a východní Evropy. Varoval před „cynickým přístupem k Evropské unii, který slouží jako výnosný úvěr bez respektování jejích hodnot“. Před začátkem unijního summitu také sdělil, že doufá v užší spolupráci Francie s Německem, která povede k „renesanci Evropy“. Mezi Macronovy priority patří především zpřísnění pravidel pro zahraniční pracovníky ze střední a východní Evropy.

V Bruselu začal summit EU

Prezidenti a premiéři zemí osmadvacítky mají v programu bruselského summitu diskuzi o obraně a bezpečnosti a o vnějších vztazích unie. Večer budou nejprve s britskou premiérkou Theresou Mayovou a poté i bez ní hovořit o vyjednávání ohledně podoby britského odchodu z EU, které bylo zahájeno v pondělí. Představitelé EU se budou zabývat také otázkou, jak přesně v příštích měsících vybrat, do kterých států se z Londýna přesunou dvě unijní agentury, které tam nyní mají své sídlo.

Rusko uvažuje o odvetných sankcích

Rusko jedná o podobě odvety za nové sankce, které proti němu zavedly Spojené státy. Informovala o tom mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Schůzku náměstků ministrů zahraničí Ruska a USA plánovanou na pátek však podle Zacharovové Moskva nezrušila v reakci na sankce. Tvrdí, že se tak stalo, kvůli atmosféře, kterou Spojené státy vytvořily. Americká vláda v úterý přidala 38 osob a organizací na svůj seznam subjektů sankcionovaným kvůli ruským aktivitám na Ukrajině.