Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Britská premiérka Theresa Mayová uzavřela dohodu se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou, která se po dvoutýdenním vyjednávání rozhodla podpořit její menšinovou vládu. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Mayové se podařilo sestavit vládu

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) podpoří menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové. Šéfka Konzervativní strany se na tom dohodla s představitelkou DUP Arlene Fosterovou. Dohoda o podpoře vlády završila dvoutýdenní vyjednávání, kterému vévodila hlavně témata finanční podpory Severního Irska a brexit. Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se teď proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů.

Macron chce vyřešit konflikt na Ukrajině po svém

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce navrhnout stažení bojových sil v hraniční oblasti na východě Ukrajiny. Učinit tak chce na příští schůzce takzvané normandské čtyřky, tedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Ta se má uskutečnit ještě před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku. Macron svůj plán představil na dnešní tiskové konferenci se svým ukrajinským kolegou Petrem Porošenkem v Paříži, kterého zároveň ubezpečil, že Francie neuzná ruskou anexi Krymského poloostrova.

Mosul padne do několika dnů, odhaduje irácký generál

Převzetí úplné kontroly nad severoiráckým Mosulem z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS) se blíží a bitva skončí za několik málo dní, oznámil dnes irácký generál Abdal Ghaní Asadí, který velí zvláštním jednotkám působícím v oblasti. Podle agentury Reuters dodal, že nedělní pokus islamistů o protiútok v Mosulu skončil nezdarem. Akce IS, který poslal do několika mosulských čtvrtí sebevražedné atentátníky, neuspěla, vyžádala si však několik obětí mezi vládními silami.