Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Útok vyděračského viru, který včera zasáhl především Rusko a Ukrajinu, se podařilo zastavit. Škody nejsou tak rozsáhlé, jako například v případě nedávného úderu viru WannaCry. Co dalšího se děje ve světě právě teď?

Šíření viru se zastavilo

Šíření počítačového viru, který včera udeřil především v Rusku a na Ukrajině, se zastavilo. Velké škody nenapáchal a experti zkoumají, jaký byl motiv útoku – zda si někdo chtěl vydělat nebo hodlal jen vyvolat chaos. Není známo, zda hackeři po zaplacení výkupného ještě před zablokováním e-mailu někomu zašifrovaný disk odblokovali. Zaevidováno bylo zhruba 20 plateb na účet útočníků, převody jsou vedeny v kybernetické měně bitcoin.

Požárními testy v Anglii neprošel ani jediný ze 120 domů

Požárními testy v Anglii neprošlo už 120 výškových domů, oznámila ve středu britská premiérka Theresa Mayová. Prověřování bezpečnosti těchto budov podle ní ukazuje, že jde o rozsáhlý problém, který je výsledkem situace, kdy se desítky let budovy obkládaly materiály, jež nejsou v souladu s předpisy. Mayová poslancům Dolní sněmovny řekla, že testy neprošlo plných 100 procent budov, které byly dosud z hlediska požární bezpečnosti prověřeny v rámci rozsáhlé kontroly nařízené po tragickém požáru věžového bytového domu Grenfell Tower. Při tragédii ze 14. června zahynulo nejméně 79 lidí.

Za tragédii z roku 1989 bylo nyní obviněno šest lidí

Za tragédii na sheffieldském fotbalovém stadionu, kde bylo v roce 1989 umačkáno a ušlapáno 96 fanoušků, bylo nyní obviněno šest lidí. Je mezi nimi i David Duckenfield, jenž na stadionu na severu Anglie odpovídal za policejní akci. Duckenfield čelí obvinění ze zabití 95 lidí způsobeného hrubou nedbalostí. Nové prošetření událostí nařídil v prosinci 2012 nejvyšší soud po dlouholetých protestech příbuzných obětí, kteří nesouhlasili s tvrzením, že šlo o nešťastnou náhodu a že na vině bylo i chování některých fanoušků.