Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ve Spojených státech začal platit protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa, který míří na turisty z šesti převážně muslimských zemí a proti žadatelům o azyl, jimž výnos na 120 dní zákazl vstup do USA. Nová pravidla zatím chaos na letištích nezpůsobila. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

V USA začal platit Trumpův protiimigrační dekret

Od dvou hodin ráno našeho času ve Spojených státech platí nový protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa, jehož okleštěné podobě dal v pondělí zelenou nejvyšší soud USA. Podle nových pravidel musí žadatelé o vízum ze šesti muslimských zemí prokázat, že zde mají blízké příbuzné nebo obchodní zájmy. Zatímco po lednovém vyhlášení původního dekretu na letištích zavládl chaos, nově schválená pravidla jsou o něco mírnější a na letištích je prozatím klid. Na některých místech působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby občanům šesti převážně muslimských zemí v případě potřeby poradili. Stát Havaj ale o postupu vlády pochybuje a chce, aby federální soud prověřil, zda si administrativa pondělní soudní verdikt nevykládá po svém.

Putin prodloužil ruské sankce proti EU do konce roku 2018

Ruský prezident Vladimir Putin prodloužil až do konce příštího roku platnost ruských opatření, přijatých jako odpověď na sankce Evropské unie. Oznámila to ruská média s odvoláním na prezidentův výnos. Jde hlavně o zákaz dovozu západních potravin, který Rusko vyhlásilo v srpnu 2014 v reakci na sankce Západu přijaté kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Moskva tak dnes reagovala na prodloužení hospodářských sankcí ze strany EU, které ve středu schválily členské země. Unie sankce svázala s prosazením mírových dohod z Minsku, platit budou nejméně do konce ledna 2018.

Německo homosexuálům umožní uzavírat manželství a adoptovat děti

Německo umožní párům stejného pohlaví uzavírat manželství a adoptovat děti. Příslušné změny občanského zákoníku dnes schválil Spolkový sněm. O návrhu na zavedení manželství pro všechny, jak se mu v Německu říká, se v parlamentu bezvýsledně debatovalo několik let, tento týden se ale věci daly nečekaně rychle do pohybu. Sociální demokraté se totiž rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí za pomoci opozice i proti vůli koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Celkem pro návrh hlasovalo 393 z 623 přítomných poslanců, Merkelová mezi nimi nebyla. Bez problémů by změna, která má jasnou podporu veřejnosti, měla projít i za týden ve Spolkové radě.