Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Při nehodě autobusu poblíž česko-německé hranice zemřelo podle policie až 18 lidí. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu představil priority svého pětiletého mandátu, je mezi nimi i ukončení výjimečného stavu, který v zemi platí od teroristických útoků v roce 2015. Co dalšího se ve světě děje právě teď? 

Nehoda autobusu v Bavorsku si vyžádala až 18 mrtvých

Nejspíš 18 mrtvých a tři desítky zraněných si vyžádala srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic. Autobus s cestujícími ze Saska začal po nárazu hořet, informovala s odvoláním na policii agentura DPA s tím, že příčina nehody se vyšetřuje. Policie předpokládá, že všech 18 osob, které zatím označovala za pohřešované, při nehodě v autobuse zahynulo.  Stav některých ze tří desítek zraněných je navíc podle policie vážný.

Macron ohlásil konec výjimečného stavu

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles nastínil priority svého pětiletého mandátu. Oznámil například reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Macron také potvrdil, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži. Své priority dnes představila i německá premiérka Angela Merkelová, jejíž strana CDU jde do zářijových parlamentních voleb s příslibem plné zaměstnanosti země do roku 2025.

Katar oficiálně odpověděl na ultimátum

Katarský emirát v pondělí oficiálně reagoval na ultimátum, které mu daly okolní země v čele se Saudskou Arábií. Ministr zahraničí země šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání osobně doručil odpověď Kuvajtu, který ve sporu funguje jako mediátor, o povaze reakce však není nic bližšího známo. Ve sporu několik arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií obviňuje Katar z podpory terorismu a mimo jiné chtějí, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar nařčení z podpory terorismu odmítá a ultimátum považuje za zásah do své suverenity.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek