Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V Hamburku začal summit vrcholných představitelů skupiny G20. Na jeho okraj se sešli prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Summit provázejí pouliční nepokoje odpůrců globalizace. Sňatky homosexuálů posvětila po Spolkovém sněmu i Spolková rada. Ruský disident Alexej Navalnyj opustil vězení. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Trump se v Hamburku sešel s Putinem

V Hamburku se v pátek odpoledne na okraj summitu G20 poprvé k osobnímu jednání sešli prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Trump řekl, že s Putinem již projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti už měli na summitu G20 možnost potřást si rukama. Stalo se tak za přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Summit provázejí také pouliční nepokoje. Proti vrcholné schůzce demonstrují v ulicích odpůrci globalizace, násilné střety mezi policií a demonstranty si dosud vyžádaly zranění více než 150 policistů a neupřesněného počtu protestujících. Policie do dnešního rána zatkla 45 lidí.

Sňatky homosexuálů mají v Německu zelenou

Páry stejného pohlaví budou moci v Německu uzavírat manželství. Příslušný zákon dnes po Spolkovém sněmu schválila i Spolková rada, která zastupuje zájmy jednotlivých spolkových zemí. O zrovnoprávnění homosexuálů se v Německu debatovalo několik let. Úprava má podle průzkumů jasnou podporu veřejnosti. Německo se rozhodnutím přidává ke dvacítce států, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství.

Navalnyj opustil vězení

Ruský disident a opoziční bloger Alexej Navalnyj opustil moskevské vězení. Odpykával si v něm trest za opakované porušování zákonů o pořádání demonstrací. Odvolací soud mu v půli května zmírnil trest z původních z 30 na 25 dnů. Navalnyj zorganizoval 12. června protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Hned při odchodu ze svého bytu ho však zatkla policie. Ta při mítinku zadržela stovky dalších lidí. Před propuštěním Navalného na svobodu provedli policisté v minulých dnech razie v moskevském sídle a regionálních odbočkách jeho organizace Fond boje s korupcí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek