Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Lidí žijících v Evropské unii přibývá. Vyplývá to z údajů Eurostatu, podle kterého za nárůstem evropské populace může především migrace. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout? 

Populace v EU roste, hlavně v souvislosti s migrací

Podle dnes zveřejněných dat evropského statistického úřadu žilo v EU k počátku letošního roku asi 511,8 milionu lidí. Je to přes půldruhého milionu více než k 1. lednu roku 2016. Počet lidí, který v unii zemřel nebo se narodil, je přitom zhruba stejný – kolem 5,1 milionu. Vzrůst počtu obyvatel o tři promile je proto podle Eurostatu daný migrací. Nejlidnatějším státem je s 82,8 miliony obyvatel, které představují 16,2 procenta celkové populace EU, Německo. Následuje Francie, z EU vystupující Británie, Itálie, Španělsko a Polsko. Česko představuje s 10,6 milionem obyvatel 2,1 procento obyvatelstva unie. Populace 13 států EU nedosahuje ani 1,5 procenta obyvatel EU.

Hamburk se vzpamatovává z násilných protestů

Život v Hamburku, kde se minulý týden během summitu G20 odehrály násilné střety mezi demonstranty a policií, se vrací do zajetých kolejí, dozvuky násilností levicových extremistů ale zatím nezmizely.  Severoněmecké město, které od neděle zajišťuje rozsáhlý úklid a odstraňuje škody, dnes oznámilo, že požene k odpovědnosti všechny výtržníky a násilníky. Pro vyšetřování incidentů už policie zřídila i zvláštní komisi. Němečtí politici se mezitím dohadují, kdo za rozsáhlé násilnosti může, a volají po zřízení celoevropské databáze všech levicových radikálů.

Ukrajina je o krok blíž k členství v NATO

Ukrajina a Severoatlantická aliance se dohodly, že začnou jednat o akčním plánu dosažení členství Ukrajiny v alianci. Po dnešním setkání s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kyjev je podle něj schopen dosáhnout aliančních standardů za tři roky, přihlášku do NATO tedy hodlá podat v roce 2020. O případné Stoltenbergově reakci na Porošenkovo vyjádření zatím ukrajinská média neinformovala, šéf NATO nicméně vyzval Rusko k plnění mírových dohod o ukončení konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Zároveň oznámil, že NATO pomáhá Ukrajině vypátrat strůjce červnového kybernetického útoku počítačovým virem, který posléze nabral globální charakter.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek