Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Donald Trump připravuje zřejmě nový exekutivní příkaz, který postihne i legální přistěhovalce a Marine Le Penová dluží statisíce Evropskému parlamentu. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Trump se chystá zakročit i proti legálním migrantům

Donald Trump zřejmě připravuje další opatření k omezení imigrace. Svědčí o tom návrhy exekutivních výnosů, které získal deník Washington Post. Opatření, které připravuje jeho administrativa, ale vedle nelegálních přistěhovalců postihne i lidi, kteří pobývají na americké půdě legálně, jsou-li závislí na státních příspěvcích v nouzi. Podle nového výnosu by takovým obyvatelům hrozilo vyhoštění, byť mají platné povolení k pobytu. 

Trump je taky o krok blíž k obsazení postu ministra obrany. Nominovaný Jeff Sessions, který podle dosavadních náznaků má být hlasitým obhájcem Trumpovy migrační politiky, obstál v Senátu.

Marine Le Penová dluží Evropskému parlamentu statisíce

Šéfka francouzské populistické strany Národní fronta Marine Le Penová se rozhodla nezaplatit Evropskému parlamentu 300 tisíc eur, které podle instituce neprávem použila na mzdu pro svůj personál. Lhůta pro uhrazení částky uplynula o půlnoci. Le Penová už dříve uvedla, že peníze do Bruselu nepošle. Kauza je podle ní politicky motivovaná. Evropský parlament teď může pozastavit část jejího platu a diet, které by podle jejich opozičních rivalů mohly představovat až 11 tisíc eur měsíčně.

Situace na Ukrajině je stále víc vyhrocená

Válka na Ukrajině neutichá. Jen v posledních dnech zemřelo 11 lidí, přestože před Vánoci bylo vyhlášeno „neomezené“ příměří. Povstalecké zdroje mluví dokonce o desítkách mrtvých vojáků.

Situace se údajně vyhrotila po vstupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, což do konfliktu vneslo nejistotu. Hlava Spojených států totiž mluví o snaze zlepšit vztahy s Ruskem, což jiné významné diplomacie podmiňují bezpodmínečným dodržováním mírových dohod. Z porušení předvánočního příměří se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Bitvy zuří v okolí města Avdijivka, které je bez dodávek elektrické energie a tekoucí vody. Ukrajinská vláda již nařídila evakuaci 12 tisíc obyvatel.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak uvedl, že na ukrajinské vojenské letadlo dnes ráno nad Černým mořem stříleli z ručních zbraní útočníci z ruské těžební plošiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek