Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věcí ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věcí ze světa, které se dějí právě teď

Vztahy Spojených států a Íránu se vyostřují a německá kancléřka mluvila s tureckým prezidentem o boji proti terorismu a svobodě slova. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Merkelová navštívila tureckého prezidenta

Německá kancléřka Angela Merkelová, která dnes navštívila Turecko, s tamním prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila hlavně o boji proti terorismu a situaci v Sýrii a Iráku. Tureckému prezidentovi zároveň připomněla, že i „opozice je součástí demokracie“, a zdůraznila důležitost svobody projevu a tisku. Narážela tak na rozsáhlé čistky ve státní správě a zatčení několika novinářů, které Erdoganův režim zahájil po nepovedeném červencovém pokusu o převrat.

Britská vláda vydala bílou knihu o brexitu

Bílá kniha o 77 stranách potvrdila strategii, kterou před nedávnem nastínila tamní premiérka Theresa Mayová. Ta v rámci vyjednávání podmínek odchodu z Evropské unie požaduje dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu. Londýn tak nebude usilovat o částečné ani přidružené členství, vystoupí z jednotného trhu i dalších unijních struktur. „Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU,“ řekl dnes ministr pro brexit David Davis. Země by měla odchod z EU zahájit v březnu.

Donald Trump kritizuje Írán kvůli raketovému testu

Vztahy Spojených států a Íránu jsou v posledních dnech na ostří nože a dnes měla slovní přestřelka mezi oběma zeměmi další pokračování. Důvodem střetu je nedělní raketový test Íránu. Podle Spojených států tak Teherán porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN i dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou Trump dlouhodobě kritizuje. „Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely,“ napsal dnes na twitteru Donald Trump. Írán na výroky nového amerického prezidenta reagoval s tím, že je Trump nováček a pochopí, že hrozit Íránu je zbytečné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek