Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Úřadující německá kancléřka Angela Merkelová povede svou stranu do čtvrtých voleb za sebou, už je to oficiální. Předvolební průzkumy jí ale příliš radosti nedělají. Vládní dvojstrana CDU-CSU v nich poprvé po deseti letech nefiguruje na prvním místě. Co dalšího podstatného přináší aktuální světové dění?

Merkelová opět povede CDU-CSU

Angela Merkelová se v pondělí stala oficiální kandidátkou německé konzervativní vládní dvojstrany CDU-CSU do nadcházejících zářijových voleb. Zatímco CDU podporovala současnou kancléřku dlouhodobě, CSU se pro to, aby Merkelová opět vedla koalici do voleb, vyslovila až nyní. Předseda bavorské odnože konzervativců Horst Seehofer v minulosti kritizoval některé kancléřčiny kroky, především pak ty, které souvisí s migrací. Poprvé po deseti letech musí CDU-CSU počítat s nepříznivou předvolební prognózou. Zatímco v uplynulé dekádě vedla dvojstrana průzkumy, nyní jí v nich náleží až druhé místo za sociálně demokratickou SPD, na kterou ztrácí jeden procentní bod. SPD ale oproti minulému týdnu o čtyři procenta posílila.

Fillon se omluvil, ztrácí ale sympatie

Pravicový kandidát na post francouzského prezidenta Francois Fillon se omluvil za kontroverze, které vypluly na povrch v souvislosti s jeho kandidaturou. O křeslo v Elysejském paláci se chce přesto ucházet. Jakkoliv byl zkraje favorizovaný, se skandály, které se kolem jeho osoby vyrojily, ztratil i výraznou část svých sympatizantů. Na pozici jedničky se tak ocitl nezávislý centristický kandidát Emmanuel Macron. Ten by podle průzkumů v prvním dubnovém kole sice skončil s 23 % hlasů o tři procentní body za pravicovou kandidátkou Marine Le Penovou, kterou v prvním kole ankety favorizují. V tom následujícím by ale podle všeho měl šanci Le Penovou porazit.

Alžběta II. slaví 65 let na trůně

Devadesátiletá panovnice Alžběta II. slaví 65 let na britském trůně. Zatímco před pěti lety, když slavila diamantové jubileum, se po celé zemi konaly velkolepé oslavy, tentokrát se rozhodla královna stáhnout do ústraní a oslavit své další velké výročí v soukromí mezi nejbližšími. Alžběta II. nastoupila na trůn Spojeného království Velké Británie a Severního Irska po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. Alžběta II. je už nyní nejdéle vládnoucí hlavou britského impéria v historii. Příští rok ji také čekají oslavy sedmdesáti let od svatby s manželem princem Philipem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek