Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Europoslanci dali zelenou obchodní dohodě s Kanadou známou pod zkratkou CETA a nový americký ministr obrany dnes poprvé usedl k jednomu stolu s kolegy z NATO. Co jim řekl a co dalšího se dělo dnes ve světě? 

Nový ministr obrany USA poprvé zavítal do NATO

Nový americký ministr obrany James Mattis se dnes poprvé sešel u jednoho stolu s kolegy z ostatních zemí Severoatlantické aliance. Během jednání je ujistil, že pro Spojené státy zůstává NATO základním prvkem transatlantických vztahů, zároveň je ale varoval, že pokud nezvýší výdaje na obranu, USA své závazky vůči NATO přehodnotí. Země NATO mají podle dohody dávat na obranu dvě procenta jejich hrubého domácího produktu, svého závazku se dnes ale drží pouze pět z 28 zemí.

Europoslanci posvětili dohodu EU-Kanada

Evropský parlament dal dnes zelenou obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA, která má usnadnit vzájemný obchod a investice. Smlouvu podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů a v platnost vstoupí po ratifikaci národními parlamenty zemí EU. Proti dohodě protestovalo před štrasburským sídlem Evropského parlamentu několik set lidí, kteří mají obavy, že ohrozí tisíce pracovních míst a naruší práva spotřebitelů.

Frontex: Do Evropy loni přišlo půl milionu nelegálních migrantů

Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex), vnější evropské hranice loni nelegálně překročilo přes půl milionu lidí. Oproti roku 2015, kdy na evropský kontinent přišlo 1,8 nelegálních migrantů, jde o výrazný pokles, v porovnání s lety předchozími (v roce 2014 to bylo například 282.933 lidí) je však jejich počet stále vysoký. Nejvíce migrantů v roce 2016 přišlo do Itálie a Řecka.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek