Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol na vnějších hranicích EU a dal zelenou návrhu, podle kterého bude na výcvik nebo vycestování do zahraničí s cílem bojovat po boku teroristů nově nahlíženo jako na trestný čin. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Malajsie dopadla tři podezřelé kvůli vraždě Kim Čong-nama

V souvislosti s pondělní vraždou nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una malajsijská policie zadržela dvě ženy a jednoho muže. Jedna z žen měla podle tamních úřadů indonéský pas, identita však nemusí být pravdivá. Druhá z podezřelých, kterou policisté chytili ve středu, měla mít vietnamský pas. Jaká byla příčina smrti Kim Čong-nama se zatím neví. Skloňují se ale dvě verze – buď byl zabit pomocí otrávených jehel, nebo byl jeho obličej postříkán jedovatou tekutinou. Pitvu dokončili lékaři včera, výsledky ale zatím malajsijské úřady neoznámily.

Trump jde do křížku s tajnými službami

V posledních dnech se objevilo podezření, že tajné služby před novým prezidentem údajně zamlčují některé klíčové informace. Trumpovi prý v souvislosti s kauzou o napojení na Rusko nedůvěřují a obávají se případného úniku informací. Trump je proto odhodlaný činnost tajných služeb prověřit a údajně si na to najal newyorského miliardáře a spoluzakladatele Cerberus Capital Management Stephena Feinberga. Tajné služby však mají obavy, že by Trump mohl Freiberga v budoucnu dosadit do vrcholných pozic CIA nebo Národní zpravodajské služby (DNI). Takovou pozici by podle nich ale měl dělat zkušený odborník, a ne prezidentův známý.

Evropský parlament dal zelenou přísnějším kontrolám

Europoslanci dnes drtivou většinou schválili zpřísnění kontrol na hranicích EU. Chtějí tak zabránit příchodu teroristů do Evropy. Každý cizinec i občan EU bude na hranicích přísněji kontrolován a úřady budou zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů. Kontrolovat se bude i to, jestli jeho jméno není na seznamu hledaných osob. Evropský parlament dnes rovněž schválil další protiteroristickou legislativu, podle které budou členské státy jako trestné činy klasifikovat cesty do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na teroristickém výcviku nebo veřejné schvalování terorismu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek