Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ministr obrany USA James Mattis dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově oznámil, že americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO). Zároveň ale upozornil, že je správné, aby ti, kdo z aliance profitují, nesli také svou část zodpovědnosti. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

NATO v době Trumpově

„Prezident Trump se ujal úřadu a dal NATO svou plnou podporu,“ prohlásil Mattis. Nový šéf Bílého domu je podle něj ale zároveň přesvědčen o tom, že aliance se musí přizpůsobit dnešní situaci ve světě a hrozbám, kterým čelí. „Je to férový požadavek, chtít, aby všichni ti, co mají prospěch z nejlepší aliance na světě, nesli příslušnou část nezbytných nákladů na ochranu naší svobody,“ zdůraznil také americký ministr obrany na mnichovské bezpečnostní konferenci.

V podobném duchu hovořil Mattis směrem k členským zemím NATO už ve středu, kdy v Bruselu na setkání představitelů Severoatlantické aliance varoval, že USA by – pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud – mohly utlumit své spojenecké závazky.

Zatýkání v Jižní Koreji

Úřady dnes zatkly šéfa jihokorejské společnosti Samsung Group I Če-jonga. Momentálně se nachází na samotce, v sobotu ho čeká výslech. Prominentní Jihokorejec čelí podezření, že je zapojen do korupčního skandálu, který vedl k sesazení jihokorejské prezidentky.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s vlivnou přítelkyní prezidentky v přepočtu skoro miliardu korun, aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries. I Če-jong i společnost Samsung jakékoliv pochybení popírají.

Mír na Ukrajině v nedohlednu

Konflikt na východě Ukrajiny neutichá, navzdory mezinárodní diplomatické aktivitě na řadě úseků donbaské fronty naopak propukají nové ozbrojené střety. Vůdce doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko navíc dnes na tiskové konferenci v Luhansku oznámil, že východoukrajinští povstalci jsou odhodláni obsadit silou donbaská území kontrolovaná Kyjevem, pokud se to nepodaří politickými prostředky. Kreml jeho slova odsoudil, přestože prý jeho stanovisko chápe.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek