Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Po překvapivých předvolebních průzkumech, které ukázaly, že šance šéfky pravicové Národní fronty Marine Le Penové na zisk prezidentského mandátu ve Francii jsou poměrně vysoké, dostává sen mnohých Francouzů o ženě v Elysejském paláci opět trhliny. Co dalšího se děje právě teď?

Potíže Le Penové

Na podvod, kdy Národní fronta vyinkasovala peníze od Evropského parlamentu a vyplácela z nich lidi z vlastních řad, kteří s institucí neměli nic společného, upozornil Evropský parlament už před dvěma lety. Zkraje nového roku se o případ začala zajímat francouzská policie a prokuratura v Paříži. Poslední vývoj ukazuje, že je spor opět ve hře. Ve středu vyšetřovatelé vyslýchali bodyguarda a osobní asistentku Le Penové a oba skončili ve vazbě. Spornou částku měla šéfka Národní fronty vrátit evropské instituci, dosud tak ale neučinila.

Přísnější kontroly

Německá vláda schválila návrh, který do budoucna umožní důkladnější kontrolu migrantů a rovněž usnadní jejich případnou deportaci. Nově budou moci pověřené orgány kontrolovat mobilní telefony a tablety, stejně jako SIM karty žadatelů o azyl. V dalších případech bude možné sledovat běžence pomocí elektronického náramku. V případě cizinců, které bude čekat deportace, bude možné je vzít do vazby, pokud budou znamenat ohrožení pro bezpečnost Německa. K opatřením má výhrady opoziční levicová strana Die Linke, podle které jde o neoprávněný zásah do soukromí. Spolková republika zpřísněním opatření reaguje na loňský útok na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně, kterého se dopustil odmítnutý žadatel o azyl Anis Amri. Úřady se ho opakovaně pokoušely deportovat, ale bezúspěšně.

Vloupání do márnice s tělem Kim Čong-nama

Do márnice, kde leží zavražděný bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una, Kim Čong-nam, se podle malajsijské policie pokusil vloupat neznámý pachatel. „Věděli jsme, že proběhly pokusy proniknout do nemocniční márnice. Museli jsme přijmout bezpečnostní opatření, řekl šéf malajské policie Khalid Abu Bakar s tím, že jakékoliv zásahy do vyšetřování považuje za nepřípustné. Márnici tak hlídaly zvláštní malajské jednotky, později je vystřídala soukromá bezpečnostní agentura. Policie bezprostředně po útoku zatkla dvě ženy, které zachytila letištní kamera v kontaktu s Kim Čong-namem, stejně jako přítele jedné z nich a občana KLDR Ri Čong-čchola, který žije v Kuala Lumpuru už tři roky. Mezi podezřelými zůstává severokorejský diplomat a muž napojený na Air Koryo, po dalších Severokorejcích, kteří odcestovali z Malajsie po smrti Kim Čong-nama, vyšetřovatelé nadále pátrají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek