Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Irácká armáda slaví další úspěch v Mosulu, krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders zrušil až do odvolání všechny veřejné akce a šestadvacetiletý salafista plánoval útok na policisty a vojáky v Německu. Co důležitého se dnes stalo?

Letiště v Mosulu dobyto

Irácké armádě se podařilo získat pod kontrolu letiště v Mosulu. Jde o klíčovou součást ofenzivy, kterou se snaží ze západní části města vytlačit radikály z takzvaného Islámského státu. Operace trvala podle informací britské BBC čtyři hodiny. Radikálové na letiště stříleli z centra města minomety i poté, co se je armádě podařilo z této části Mosulu vytlačit. Dostali se také na nedaleké vojenské stanoviště, kde došlo k dalším střetům. Východní část města dobyli vojáci v lednu.

Geert Wilders nebude pořádat veřejné akce

Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders až do odvolání zrušil všechny veřejné akce své Strany pro svobodu (PVV), která vede v průzkumech před březnovými volbami. Rozhodnutí oznámil na twitteru jen den poté, co nizozemská tajná služba kvůli údajnému vynášení informací suspendovala svého příslušníka, který byl součástí Wildersovy ochranky. Parlamentní volby se v Nizozemsku konají 15. března a Wildersova PVV by se podle předvolebních průzkumů mohla stát nejsilnější stranou v zákonodárném sboru. Šance, že se Wildersovi podaří sestavit vládu, je ale podle nizozemských analytiků mizivá.

Německá policie zabránila dalšímu útoku salafisty

Německá policie v Dolním Sasku zatkla šestadvacetiletého salafistu, který podle všeho připravoval útok na vojáky či policisty. V jeho bytě se našly chemikálie a elektronické součástky na přípravu výbušniny, uvedla policie ve středoněmeckém městě Göttingen. Mladý Němec z obce Northeim nedaleko Göttingenu při prvním výslechu přiznal, že chtěl policisty nebo vojáky vlákat do pasti, kde by na ně čekala jeho výbušnina. Muž, který čelí obvinění z přípravy těžkého protistátního činu, je od středy ve vazbě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek