Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V souvislosti s nadcházejícím termínem francouzských prezidentských voleb se země galského kohouta otřásá v základech. Potíže jednoho z někdejších favoritů Francoise Fillona nekončí, ultrapravicová kandidátka Marine Le Penová se pro změnu musela vyrovnat s řadou násilných protestů. Co se děje ve světě právě teď?

Potíže Francoise Fillona

Potíže konzervativního kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii Francoise Fillona zdaleka nejsou u konce. Zpravodajský server France 24 uvádí, že mu strana UDI, s níž je politik spjatý, pozastavila finanční podporu poté, co odmítl z volby odstoupit. Důvodem, proč byl k rezignaci na svou kandidaturu vyzván, je skandál s falešným zaměstnáváním rodinných příslušníků. Ten výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který byl do vypuknutí aféry hlavním favoritem, ztratil podporu mnoha voličů a v posledních anketách ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron. S potížemi se setkala i šéfka Národní fronty Marine Le Penová, proti které se v Nantes zvedla vlna násilností.

Další vývoj EU

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil takzvanou bílou knihu – dokument, který nastiňuje pět možností budoucího vývoje organizace. Politik bílou knihu označil za základ další debaty, která má začít při příležitosti oslav 60. výročí takzvaných Římských smluv, jež položily základ pro vznik EU. Navzdory potížím, s nimiž se EU v poslední době potýká, nepočítá ani jeden ze scénářů s jejím rozpadem. Juncker upozornil, že unie „by neměla namlouvat lidem, že může něco vykouzlit, dělat zázraky.“ Jako příklad uvedl boj proti nezaměstnanosti, který nelze na unijní úrovni úspěšně vést bez součinnosti na „národních úrovních.“

Bagdádí přiznal prohru v Iráku

Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí podle informací televizní stanice Al-Arabíja přiznal porážku v Iráku. Své příznivce vyzval, aby se schovali, odpálili nebo z dobytých území utekli. Zdroje televize jeho prohlášení nazývají „řečí na rozloučenou“. Bagdádí ho údajně poslal duchovním v rámci organizace. Vyzývá v něm mimo jiné k uzavření kanceláří IS, které dohlíží na práci bojovníků. Řada vysokých představitelů samozvaného Islámského státu už z iráckých měst utekla do Sýrie. Radikálové v zemi v posledních měsících zažili hned několik porážek, teď se je irácká armáda snaží vytlačit ze západní části Mosulu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek