Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Necelé dva týdny dělí amerického prezidenta Donalda Trumpa od setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Vztahy mezi oběma státy jsou od inaugurace nové hlavy státu oproti minulosti vyhrocenější. Co dalšího se právě odehrává ve světě?

Setkání Merkelová–Trump

Spolková kancléřka Angela Merkelová zamíří 14. března do Washingtonu, aby se poprvé od lednové inaugurace osobně setkala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Za minulé administrativy byly vztahy mezi USA a Německem výborné, Merkelová a Trump se ale několikrát otevřeně kritizovali. V lednu po společném telefonátu vydali prohlášení, ve kterém zdůraznili význam Severoatlantické aliance a rovněž se zavázali ke společnému boji proti terorismu. Jen několik dní poté ale Berlín kritizoval Trumpovo prezidentské nařízení, které zablokovalo vstup do země obyvatelům sedmi převážně muslimských států. Merkelová také zdůrazňuje důležitost svobodného tisku, zatímco prezident mluví o falešných zprávách.

Potíže Le Penové

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty v posledních dnech nevyjde z problémů. Evropský parlament jí částečně zrušil imunitu kvůli zveřejnění materiálů teroristické organizace Islámský stát, čelí skandálu s falešným zaměstnáváním a teď začíná přicházet o voliče. Předvolební průzkumy ukazují, že by Marine Le Penovou v současnosti v obou kolech prezidentské volby porazil nezávislý kandidát Emanuel Macron, který se pro mnohé překvapivě po potížích Le Penové i Fillona stal favoritem nadcházejícího hlasování. Popularita šéfky Národní fronty v poslední době soustavně klesá.

Trumpovi lidé a Rusko

V lednu stály utajované kontakty s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem, kterého americké tajné služby považují za jednu z vrcholných postav špionáže, hlavu amerického bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Zdaleka není jediným člověkem z okolí Donalda Trumpa, který kontakty s Rusy v minulosti udržoval. S ambasadorem se setkali i prezidentův zeť Jared Kushner, ministr spravedlnosti Jeff Sessions nebo zahraničněpolitický poradce hlavy státu Carter Page. Ruská strana aféru označila za hon na čarodějnice. „Velvyslanci jsou jmenováni, aby udržovali styky s hostitelským státem. Tuhle praxi nikdy nikdo nezpochybnil. Nechceme a nebudeme se opičit. Kdybychom stejný postup uplatnili ve vztahu ke kontaktům velvyslance USA v Rusku, Johna Teffta, byl by to docela veselý obrázek,“ poznamenal ministr zahraničí Sergej Lavrov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek