Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Víkendové události, kdy Nizozemsko nechalo vyhostit tureckou ministryni a zasáhlo v Rotterdamu proti demonstrantům podporujícím prezidenta Erdogana, vyústily v diplomatickou roztržku. Teď vrací Ankara úder. Co dalšího se děje právě teď?

Turecko vs. Nizozemsko

Nizozemský velvyslanec v Turecku byl dnes předvolán před tamější vládu kvůli probíhající diplomatické roztržce obou států. Ankara současně zaslala do Nizozemska dvě protestní nóty. První z nich se vymezuje proti vyhoštění ministryně Fatmy Betül Sayan Kayaové, druhá pak kritizuje zásah proti sympatizantům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Rotterdamu. K uklidnění situace vyzvala rovněž Evropská unie a Severoatlantická aliance. Turecký prezident nešetřil o víkendu v kritice ostrými slovy, kdy Nizozemsko přirovnal k „banánovým republikám“ a osočil je z „nacistických praktik.“ To vyvolalo odpor v řadách nizozemských politiků. „Je krajně nechutné, abychom zrovna my - s našimi dějinami - byli označováni za nacisty,“ ohradil se nizozemský sociálnědemokratický vicepremiér Lodewijk Asscher. Omluvu odmítá i premiér Mark Rutte a naopak ji požaduje po Ankaře.

Medvídek Pú na pranýři

Podle mínění čínské vlády jsou knížky Medvídek Pú a Prasátko Peppa nevhodnými tituly, které mají za účel nakazit tamní děti západní ideologií. Čínští vydavatelé tak začali tyto dětské knížky ve velkém z pultů stahovat. Nežádoucí jsou rovněž publikace pocházející z Jižní Koreje či Japonska, které nelze v komunistické zemi nalézt v knihkupectvích vůbec. V pátek ohlásil online prodejce Alibaba, že zakáže prodej cizích titulů na Taobau, nejpopulárnějším čínském obchodním portálu, aby podle svých slov vytvořil bezpečné a spolehlivé prostředí, a zlepšil tak důvěru a spokojenost zákazníků. Zákaz na některé knihy byl vydavatelům předán ústně, hned po tomto rozhodnutí ovšem panují pohyby o tom, zda bude Peking úspěšný ve vymáhání tohoto nařízení ohledně dětských knih.

Sankce proti Rusku

Minimálně dalšího půl roku zůstanou v platnosti sankce uvalené Evropskou unií na Ruskou federaci. EU je zavedla vůči různým osobám a subjektům, které ohrožují územní svrchovanost, celistvost a nezávislost Ukrajiny. Nejdříve tak mohou být sankce odvolány 15. září 2015; ze seznamu Evropská rada současně neopomenula vyjmout dvě osoby, které mezitím zemřely. Soupis momentálně obsahuje jména 150 osob a 37 subjektů. Tyto sankce jsou rozdílné od hospodářských sankcí, které EU přijala v roce 2014 rovněž kvůli úloze Ruska v ukrajinské krizi.