Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V Nizozemsku probíhají ostře sledované parlamentní volby. Na základě průzkumů se očekává vyšší volební účast než v posledním hlasování, k urně by měli dorazit tři ze čtyř Nizozemců. Co dalšího podstatného se nyní děje?

Volby v Nizozemsku

Nizozemci za nebývalého zájmu zbytku světa rozhodují o budoucím složení parlamentu. Předvolební průzkumy nastínily, že se bude hlasování s největší pravděpodobností ubírat cestou nárůstu mandátů krajní pravice představované Geertem Wildersem. Jeho protiislámsky zaměřená Strana pro svobodu se podle anket má o vítězství utkat s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Výsledky anket zveřejněných před volbami signalizovaly, že dosavadní vládní VVD má mírně navrch. Menší koaliční partner Rutteovy strany – sociálnědemokratická Strana práce – ale podle průzkumů utrpí výrazné ztráty. Vytváření nové vlády bude tak podle řady odborníků velmi složité, potřeba bude možná koalice alespoň o pěti členech.

Atentáty v Sýrii

Syrským hlavním městem Damaškem otřásly v den šestého výročí zahájení války v zemi dva atentáty, ke kterým se zatím nikdo nepřihlásil. První z útočníků se odpálil v justičním paláci, kde zahynulo minimálně 31 lidí. Druhý terorista zaútočil v plné restauraci a zabil zatím neupřesněný počet osob, jak uvádí místní agentury SANA s odvoláním na syrskou policii. Minulý týden při atentátu na šíity v damašské čtvrti Báb Musála zahynulo podle SOHR přes 70 lidí, většinou iráckých poutníků. K akci se přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, která sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci al-Káida. Atentát spáchali dva útočníci, kteří mířili na provládní a íránské milice.

Turecké výhrůžky

Roztržka mezi Nizozemskem, Německem a dalšími státy Evropské unie na straně jedné a Tureckem na straně druhé se stále vyostřuje. Výroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ve kterých přirovnal Německo a Nizozemsko k nacistům, jsou pobouřeni čelní představitelé Evropské unie. Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker už varoval, že Ankara se Evropě vzdaluje. Erdogan navíc opětovně pohrozil, že pustí přes hranice do Evropy uprchlíky. Současně došlo k další eskalaci, kdy turecky mluvící hackeři napadli stovky ověřených účtů na Twitteru. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a Unicef, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC.