Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Americká FBI prověřuje vazby týmu prezidenta Trumpa na Rusko. Naopak nijak se podle jejího šéfa dosud neprokázalo podezření, že hlavu USA nechal její předchůdce Barack Obama odposlouchávat. Donald Trump toto nařčení před časem sám vznesl bez jakýchkoli důkazů. A co dalšího se dnes ve světě děje?

FBI prověřuje vazby Trumpova týmu na Rusko

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověřuje nejen možné snahy ruské vlády ovlivnit loňské prezidentské volby ve Spojených státech, ale také vazby mezi Moskvou a týmem prezidenta Donalda Trumpa. Zato prý nejsou žádné důkazy o tom, že by Trumpa nechal odposlouchávat jeho předchůdce Barack Obama. Ve výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů to prohlásil šéf FBI James Comey. Výbor také vyšetřuje podezření, že se ruští hackeři prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů snažili pomoci republikánskému kandidátu.

Začátek brexitu má konkrétní datum

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum. Odchod z EU ale vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat.

Českem projede o víkendu konvoj vojáků NATO

Českem v sobotu a v neděli projede konvoj amerických a britských vojáků. Na 550 lidí a 125 vozidel se bude přesouvat z Německa do Polska. Budou tam působit v rámci programu NATO, takzvané Enhanced Forward Presence (Posílené předsunuté přítomnosti). Jednotka se bude na území České republiky přesunovat po trase Rozvadov – Stará Boleslav – Náchod. Při přesunu budou v maximální míře využity dálnice a rychlostní komunikace. Konvoj amerických sil v roce 2015 vzbudil značnou pozornost příznivců i odpůrců NATO. Další přesuny amerických vojáků již byly klidnější.