Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Londýnská policie zveřejnila jméno atentátníka, který včera útočil u budovy parlamentu. Je jím britský občan. Bývalý ruský poslanec, který kritizoval režim v Rusku, byl dnes zavražděn na Ukrajině. A co dalšího se dnes dělo za hranicemi?

Policie zveřejnila jméno londýnského atentátníka

Londýnská policie zveřejnila jméno muže, který včera útočil u britského parlamentu. Je jím Chalíd Masúd. Masúda po incidentu postřelili policisté. Zdravotníci se ho snažili zachránit, nakonec ale zraněním podlehl. V současné době nebyl předmětem žádného vyšetřování, v minulosti byl ale několikrát trestán. 52letý muž se narodil v Kentu, ve Velké Británii. Masúd autem zranil čtyři desítky lidí, z nichž někteří stále bojují o život. Tři lidé jeho řádění nepřežili. Podle úřadů se inspiroval mezinárodním terorismem a k jeho činu se přihlásil samozvaný Islámský stát. 

Poslanec, který kritizoval Rusko, byl zavražděn

Bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov, který před časem emigroval na Ukrajinu, byl dnes zastřelen v centru Kyjeva. Voroněnkov se netajil kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina. V nedávném rozhovoru pro ukrajinský server Censor.net.ua řekl, že je Rusko v zajetí „pseudovlasteneckého šílenství“, podobně jako bylo nacistické Německo. Policie zatím odmítá sdělit jméno atentátníka, kterého Voroněnkovův bodyguard střelil do hrudi a hlavy. Omezila se pouze na oznámení, že útočník byl držitelem ukrajinského pasu.

Belgie zřejmě jen těsně unikla vražednému atentátu

V Antverpách se neznámý člověk pokusil autem najet vysokou rychlostí do pěší zóny. Není zřejmé, zda muž, v jehož autě se podle místních médií našly zbraně, především prchal policii, nebo měl v úmyslu autem zabíjet na konkrétním místě. Řidič prý v dopoledních hodinách najel vysokou rychlostí do míst, kde se pohybovalo množství lidí. Těm se podařilo uskočit, nikdo zřejmě nebyl zraněn. Ve městě jsou rozmístění vojáci.