Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Žadatelé o azyl to od dnešního dne mají v Maďarsku těžší. Začal platit zákon, který jim přikazuje pobývat až do vyřízení žádosti ve dvou táborech na jižní hranici země. Ve Skotsku parlament podpořil výzvu k dalšímu referendu o samostatnosti a Donald Trump podepíše výnos, kterým zruší či upraví ekologické regulace Baracka Obamy. Co se dnes ve světě děje?

Přísnější azylový zákon v Maďarsku

V Maďarsku začal platit zákon umožňující omezovat svobodu pohybu migrantů. Žadatelé o azyl budou muset pobývat do vyřízení své žádosti pouze ve dvou táborech na jižní hranici. Opustit je mohou pouze směrem do Chorvatska nebo Srbska. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku však podle Maďarského helsinského výboru předběžným opatřením zastavil přesun prvních devíti migrantů. Jejich zadržování na hranicích uplatňovalo Maďarsko již v minulosti, praxi ale zrušilo v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Skotský parlament chce další referendum

Skotský parlament v poměru 69 poslanců ku 59 podpořil výzvu k vypsání dalšího referenda o samostatnosti. První ministryně Nicola Sturgeonová o referendum usiluje kvůli chystanému vystoupení Británie z Evropské unie. Podle jejího plánu by Skotové měli hlasovat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019. To kritizuje britská premiérka Theresa Mayová, která upozorňuje, že v tu dobu ještě neskončí vyjednávání Londýna s Bruselem o tzv. brexitu. Voliči tak nebudou znát podmínky konečné dohody s unií.

Trump podepíše ekologický výnos

Prezident USA Donald Trump exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace svého předchůdce Baracka Obamy. Ten jimi kvůli ochraně životního prostředí omezil hospodářskou činnost. Uvolněním ochranného režimu chce prezident vytvořit podmínky pro vznik nových pracovních míst, zejména v těžebním průmyslu a petrochemii. Trump už během volební kampaně zpochybňoval vědecké teze o globálním oteplování a důkazy o dopadech průmyslové výroby na změny klimatu označoval za výmysl.