Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Švédskou metropolí otřásl teroristický útok. Motiv a identita útočníka, který odcizil nákladní vůz gastronomické společnosti v centru Stockholmu a následně jím najel do davu lidí na ulici Drottninggatan, zatím nejsou známy. Co se právě teď děje ve světě?

Útok ve Stockholmu

V době, kdy je pěší zóna v centru Stockholmu tradičně jedním z nejrušnějších míst švédské metropole, najel neznámý útočník či útočníci odcizeným nákladním vozidlem do davu kolemjdoucích. Švédský premiér Stefan Löfven po útoku označil neštěstí za teroristický čin a útok na celé Švédsko. Útočník je stále na útěku. Podle televize CNN policie evakuovala hlavní nádraží v centru města, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. České velvyslanectví ve Stockholmu zatím nemá zprávy, že by mezi oběťmi tamního dnešního útoku byli Češi.

Útok USA na Sýrii

Spojené státy americké zaútočily na základnu vládních jednotek Bašára Asada nedaleko syrského Homsu. Prezident Donald Trump potvrdil, že se jedná o odvetné opatření v souvislosti s nedávným útokem chemickými zbraněmi v severosyrské provincii Idlíb, který je přičítán právě Asadovým lidem. Útok 59 střelami Tomahawk, k němuž nedala souhlas Rada bezpečnosti OSN ani NATO, odsoudily Rusko, Írán a syrský režim. Ukrajina, Saúdská Arábie, Turecko, Japonsko, syrská opozice a mnozí čeští politici jej naopak podpořili. 

Merkelová víc migrantů nepřijme

Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla v Berlíně na setkání s dobrovolníky, kteří pomáhají migrantům v Německu, že více uprchlíků již v současné době není možné přijmout. Důvodem je podle šéfky německé diplomacie také skutečnost, že ne všechny členské státy Evropské unie spolupracují na přerozdělování příchozích běženců. Angela Merkelová rovněž prohlásila, že pokračující migrační krize rozdělila německou společnost na dvě poloviny. Zatímco jedna je připravena uprchlíkům pomáhat, ta druhá si s jejich příchodem spojuje pocity nejistoty a nebezpečí. Merkelová se sama zařadila k první skupině.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek