Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Uzbek podezřelý ze spáchání pátečního atentátu ve Stockholmu se před soudem k činu přiznal. Soudkyně následně souhlasila s uvalením vazby. KLDR pohrozila USA jaderným útokem a americký ministr zahraničí Rex Tillerson míří na jednání do Moskvy. Bavit se tam bude například o Sýrii. Co se dnes děje ve světě?

Podezřelý Uzbek se přiznal k atentátu

Uzbecký občan podezřelý z útoku ve Stockholmu před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu a souhlasil s tím, aby byl vzat do vazby. Soudkyně následně o uvalení vazby rozhodla. Devětatřicetiletý Rakhmat Akilov se líčení u soudu účastnil, sám však nepromluvil. Rozhodnutí soudu znamená, že policie může Akilova zadržovat další měsíc. Šéf švédské policie Dan Eliasson už v pondělí prohlásil, že o Akilovově vině není pochyb. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu doživotní vězení.

KLDR hrozí USA

Skupina amerických lodí, které se blíží ke Korejskému poloostrovu, vyvolala ostrou reakci severokorejského režimu. Komunistické vedení země pohrozilo, že by silové projevy americké armády mohly způsobit jaderný útok KLDR. Americké námořnictvo o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly. Chce odradit režim diktátora Kim Čong-una od dalších jaderných testů.

Tillerson letí do Ruska

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přilétá do Moskvy. Jednat bude se svým protějškem Sergejem Lavrovem o aktuální krizi v Sýrii. Případná schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je nejistá. Kremelský mluvčí v pondělí novinářům sdělil, že ji Putin v programu nemá. Šéf americké diplomacie míří do Kremlu z Itálie, kde se skupina G7 dohodla, že Rusko by mělo zůstat součástí vyjednávání o Sýrii, ale zároveň má přestat podporovat syrského prezidenta Bašára Asada. Ruská diplomacie dala najevo, že politika USA vyvolává v Moskvě neklid v řadě oblastí. Jde o vývoj v Libyi, Jemenu a Sýrii, ale především o situaci kolem Severní Koreje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek