Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Němečtí vyšetřovatelé pokračují ve zjišťování okolností úterního bombového útoku na klubový autobus fotbalistů Borussie Dortmund před utkáním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Monaku. Podle dosavadních zjištění by atentát mohl mít islamistické pozadí. Policie má dva podezřelé. Co dalšího se právě odehrává ve světě?

Útok na fotbalisty

Útok na fotbalisty Dortmundu měl pravděpodobně islamistické pozadí. Vyšetřovatelé našli tři vzkazy, které takové verzi nahrávají. Útočníci požadují stažení německých průzkumných letounů Tornado nasazených v boji proti Islámskému státu a uzavření americké základny v Ramsteinu. V souvislosti s útokem policie zadržela muže původem z Iráku, stejně jako další podezřelý má blízko k islamistům. Hráči Dortmundu by v dnešním odloženém zápase Ligy mistrů s Monakem rádi věnovali vítězství obránci Marcu Bartrovi, který byl při útoku zraněn a skončil v nemocnici se zlomeninou v zápěstí a se střepy v paži. „Všichni jsme v šoku a myslíme na Marca. Doufáme, že bude zase brzy v pořádku. Ten zápas odehrajeme pro něj,“ řekl kapitán Dortmundu Marcel Schmelzer. Bartra se podle klubového webu po operaci cítí dobře a chce čtvrtfinále sledovat v televizi.

Tillerson jedná s Lavrovem a Putinem

Ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov se sešli v Moskvě. Hned na úvod rozhovoru odsoudil Lavrov americký útok na syrskou leteckou základnu, který byl podle Moskvy porušením mezinárodního práva. Od dnešního jednání si prý ruská strana slibuje „otevřený a čestný“ rozhovor o vytvoření široké protiteroristické koalice. Tillerson prohlásil, že považuje za důležité, aby komunikační kanály mezi oběma zeměmi zůstaly vždy otevřené. Dnešní jednání se koná ve významném okamžiku, kdy si oba státy mohou vyjasnit oblasti společného zájmu, ale i hlubokých rozporů. Pak prý mohou pochopit jejich důvod a projednat možnosti sblížení. Ministři zahájili jednání za zavřenými dveřmi, výsledek později představí na společné tiskové konferenci. Oproti očekávání se s americkým ministrem sešel i prezident Vladimir Putin.

Účet za migraci

Spolková kancléřka Angela Merkelová obdržela ze strany saského Freibergu účet za výdaje města spojené s přijímáním uprchlíků vyčíslený na 736 200 eur (přibližně 19,6 milionu korun). Primátor Sven Krüger uvedl, že chce tímto způsobem Freiberg upozornit na nárůst použitých finančních prostředků a požaduje o problému veřejnou diskuzi. Jím vedené město v uplynulém roce integrovalo 1 700 běženců. „Kancléřka vícekrát slíbila, že na financování uprchlické krize nebudou zvýšeny daně ani dluhy a že na obecní rozpočty nedopadne dodatečná zátěž. Právě to jí chci připomenout,“ řekl sociálnědemokratický primátor na adresu předsedkyně vlády z CDU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek