Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Britská premiérka vyhlásila na začátek června předčasné parlamentní volby a francouzská policie překazila teroristický útok. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

Britové půjdou 8. června k předčasným parlamentním volbám

Premiérka Theresa Mayová dnes překvapila obyvatele Velké Británie, když na 8. června vypsala předčasné parlamentní volby. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že její kabinet naplnil hlavní poslání a nastartoval proces odchodu země z Evropské unie. Podle jejích slov mají dát volby nové vládě, ideálně s ní v čele, jasný mandát pro další postup. Volby v pozdějším termínu by podle Mayové přišly v nejméně vhodnou dobu, kdy už budou složitá vyjednávání s Bruselem v plném proudu.

Opozice vyzývá ke zrušení výsledku referenda

Turecká opozice žádá zrušení nedělního referenda, ve kterém se lidé vyslovili pro posílení prezidentských pravomocí. Požadavek vyvolalo rozhodnutí volební komise započítat i hlasovací lístky bez požadovaného úředního razítka. Opozice tvrdí, že je takových hlasů až tři miliony, a výsledek referenda by se tak mohl změnit. Premiér Binali Yildirim to označil za marnou snahu o zpochybnění výsledků a vyzval opoziční předáky, aby referendum uznali.

Francouzská policie zmařila teroristický útok

Francouzská policie zadržela v Marseille dva muže, kteří údajně plánovali teroristický útok. Ten měl proběhnout během nadcházejících prezidentských voleb, není ale jasné, co přesně mělo být cílem, ani jakou formu měl úder mít. Zadržení muži, kteří se narodili v letech 1987 a 1993, police evidovala jako zradikalizované a dopadla je v rámci širší protiteroristické akce.