Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Členské státy Evropské unie potvrdily směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Turecký nejvyšší správní soud se nebude zabývat opoziční stížností na referendum a návštěva Ivanky Trumpové v Německu vyvolala smíšené reakce. Co důležitého se děje světě?

Evropská unie potvrdila směrnici o zbraních

Členské země Evropské unie potvrdily směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Česká vláda už oznámila, že proti ní připravuje žalobu. Podle Carmela Abely, ministra vnitra předsednické Malty, je směrnice krokem kupředu a jedná se podle něj o přijatelný kompromis. Záměrem je omezit možnosti teroristů získat zbraně. Kritici však tvrdí, že opatření omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

Turecké referendum platí

Turecký nejvyšší správní soud se odmítl zabývat stížností největší opoziční strany CHP. Ta napadla regulérnost ústavního referenda posilujícího moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Soud rozhodl, že není kompetentní věc řešit. Sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP) kritizuje hlavně rozhodnutí volební komise, jímž uznala za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Tento krok označila za protiprávní i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která průběh všelidového hlasování monitorovala.

Návštěva Trumpové budí v Německu rozpory

Rozporuplné reakce doprovázejí návštěvu dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové v Německu, kde se účastní setkání významných představitelek zemí G20. Někteří vyjadřují pochybnosti, jestli by se právě s ní měla vést diplomatická jednání. Trumpovou do německé metropole pozvala kancléřka Angela Merkelová. Debatuje tam s další zhruba stovkou žen z oblastí politiky, průmyslu, ale třeba i vědy zde v rámci summitu nazvaného W20 diskutuje o postavení žen ve společnosti a o tom, jak ho zlepšit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek