Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropská komise zahájila řízení proti Maďarsku kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách a podle údajů Eurostatu země EU loni poskytly azyl dvojnásobnému počtu uprchlíků. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

Komise zahájila řízení proti Maďarsku

Evropská komise dnes spustila řízení s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách, které může skončit až před unijním soudem. Novinářům to po dnešním jednání komise řekl místopředseda komise Valdis Dombrovskis. Podle Bruselu není maďarský zákon v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet a zakládat služby a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje podle komise také právní závazky EU. Komise proto poslala do Budapešti formální žádost o vysvětlení. Na odpověď má Maďarsko měsíc.

EU udělila azyl dvojnásobnému počtu běženců

Evropské státy v loňském roce poskytly azyl více než dvojnásobnému počtu uprchlíků než v roce 2015. Sdělil to dnes Eurostat, podle kterého získávali azyl především uprchlíci ze Sýrie a Iráku. Kromě toho členské země EU přijaly 14 000 uprchlíků z jiného členského státu, ti ale nejsou v azylové statistice zahrnuti. Počet udělených azylů rostl, i když běženců přicházelo méně. Důvodem je mimo jiné zdlouhavost celé úřední procedury.

V Turecku bylo v rámci čistek zatčeno dalších 1000 lidí

Při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem Gülenem, kterému Ankara připisuje zodpovědnost za zosnování loňského puče, turecké úřady v noci na dnešek zatkly přes 1000 lidí. Informoval o tom ministr vnitra Süleyman Soylu, podle kterého byla akce zaměřena na síť proniklou do policejních složek. „Dosud bylo v 72 provinciích zadrženo 1009 tajných imámů a operace pokračuje. Je to významný krok Turecké republiky,“ řekl dnes novinářům. Dnešní zátah je jednou z nejrozsáhlejších policejních akcí proti Gülenovým přívržencům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek